Aktualności

2019-12-10

wydarzenia

Eurobarometr: większość Europejczyków chce wzmocnienia Parlamentu Europejskiego

58% badanych domaga się bardziej wpływowego Parlamentu Europejskiego w przyszłości. 59% opowiada się za członkostwem ich kraju w Unii Europejskiej. Prawa człowieka, wolność słowa i równość płci na szczycie najważniejszych wartości UE.


 

Poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej utrzymuje się na wysokim poziomie już trzeci rok z rzędu. Coraz więcej Europejczyków domaga się wzmocnienia Parlamentu Europejskiego - wynika z opublikowanego we wtorek badania Eurobarometru. Wyniki przeprowadzonego w październiku sondażu wskazują też na wzrost poziomu satysfakcji z tego jak działa demokracja w Unii Europejskiej (52%, +3 pp.), na co wpływ ma według badanych m.in. wzrost frekwencji w ostatnich wyborach europejskich. 58% badanych (wzrost o 7 pp. od wiosny 2019 i najwyższy wynik od 2007) chce też, aby Parlament Europejski odgrywał w przyszłości większą rolę.

Bezwzględna większość badanych (52%) uznała zmiany klimatyczne za najpoważniejsze wyzwanie środowiskowe dla Unii i świata. Na kolejnych miejscach listy znalazły się: zanieczyszczenie powietrza (35%), zanieczyszczenie mórz (31%), wylesianie (28%) i problem odpadów (28%). Sześciu na dziesięciu Europejczyków uważa, że protesty młodych ludzi związane ze zmianami klimatycznymi przyczyniły się do zwiększenia znaczenia politycznego zmian klimatycznych, tak na poziomie narodowym, jak i europejskim. Priorytety polityczne wskazywane przez badanych w jesiennym Eurobarometrze bardzo różnią się pomiędzy krajami członkowskimi Unii, ale zmiany klimatyczne są na szczycie listy priorytetów (32%), przed walką z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (31%), zwalczaniem terroryzmu (24%) i bezrobocia (24%).

Pytani o najważniejsze wartości europejskie, które Unia powinna chronić, badani wskazywali na prawa człowieka na świecie (48%), wolność słowa (38%), równość płci (38%) solidarność pomiędzy państwami członkowskimi Unii (33%).

Większość chce więcej informacji o działaniu Unii. Jesienne badanie pokazuje też jakiej informacji o Unii poszukują Europejczycy i w jaki sposób mogliby się oni bardziej zaangażować w tworzenie unijnych polityk. Ponad trzy-czwarte Europejczyków (77%) chce więcej informacji o działaniu instytucji europejskich, a zwłaszcza o wpływie unijnej legislacji na życie ludzi na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym oraz o działalności Parlamentu Europejskiego i jego posłów.

załączniki

Update cookies preferences