Aktualności

2022-06-20

wydarzenia

Komisja z zadowoleniem przyjmuje wyznaczone przez państwa członkowskie cele na rzecz Europy o silniejszym wymiarze społecznym do roku 2030

 Unijni ministrowie zatrudnienia i spraw społecznych przedstawili swoje krajowe cele dotyczące realizacji Planu działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych do roku 2030.


 

Komisja z zadowoleniem przyjmuje zdecydowane zaangażowanie państw członkowskich na rzecz uczynienia Europy sprawiedliwą, niewykluczającą i pełną szans. Poprzez swoje krajowe zobowiązania państwa członkowskie wspierają wspólne starania służące osiągnięciu trzech głównych celów UE w zakresie zatrudnienia, umiejętności i ograniczania ubóstwa.

Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, powiedział: Na Szczycie Społecznym w Porto wszyscy przywódcy i partnerzy UE zgodzili się, że przyszła pora na spełnienie oczekiwań dotyczących Europy o silnym wymiarze społecznym. Komisja wyznaczyła trzy ambitne, lecz realistyczne cele – utrzymanie wysokiego poziomu zatrudnienia, uczynienie kształcenia przez całe życie stałym elementem społecznej gospodarki rynkowej oraz ograniczenie ubóstwa, włącznie z ubóstwem wśród dzieci. Obietnice złożone dzisiaj przez państwa członkowskie świadczą o ich zaangażowaniu na rzecz osiągnięcia tych celów. Teraz rozpoczyna się ciężka praca.

Trzy cele społeczne UE do roku 2030:

Planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych określono ambitne zamiary UE dotyczące Europy o silnym wymiarze społecznym, skoncentrowanej na miejscach pracy, umiejętnościach i włączeniu społecznym. Plan ten zawiera trzy cele społeczne na poziomie UE, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.:

1.  Co najmniej 78 proc. osób w wieku 20–64 lat powinno mieć zatrudnienie.

2.  Co najmniej 60 proc. wszystkich osób dorosłych powinno każdego roku uczestniczyć w szkoleniu.

3.  Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powinna zmaleć o co najmniej 15 mln, w tym o co najmniej 5 mln dzieci, w porównaniu z rokiem 2019.

Wszystkie państwa członkowskie zobowiązują się do realizacji celów krajowych

W planie działania Komisja zwróciła się do Rady Europejskiej o zatwierdzenie trzech głównych celów UE i wezwała państwa członkowskie do określenia swoich celów krajowych jako wkładu w to wspólne przedsięwzięcie. Wszystkie państwa członkowskie przedłożyły obecnie propozycje dotyczące celów krajowych, które zostały przedstawione na dzisiejszym posiedzeniu Rady EPSCO. Cele krajowe przyczynią się do realizacji wspólnych ambitnych zamiarów osiągnięcia głównych celów UE do 2030 r. w obszarach zatrudnienia, umiejętności i ograniczania ubóstwa.

Połączone zobowiązania państw członkowskich sprawiają, że UE znajduje się na prostej drodze do osiągnięcia lub nawet przekroczenia głównych celów unijnych:

W przypadku zatrudnienia cele krajowe w ujęciu łącznym przekraczają główny cel UE.

W przypadku kształcenia dorosłych cele zaproponowane dotychczas przez państwa członkowskie oznaczają, że główny cel UE zostałby prawie osiągnięty.

Jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, cele krajowe w ujęciu łącznym przekraczają główny cel UE.

Cel

Cel UE do 2030 r.

Łączne zobowiązania krajowe

 

 

Wskaźnik zatrudnienia

78%

78,5%

 

Udział w kształceniu dorosłych

60%

57,6%

 

Ograniczanie ubóstwa

-15 mln

-15,6 mln [1]

Ten korzystny wynik zostaje osiągnięty pomimo trudnego kontekstu, jaki stwarza nieuzasadniona inwazja Rosji na Ukrainę i jej skutki społeczno-gospodarcze; jest on rezultatem intensywnych konsultacji prowadzonych przez państwa członkowskie na różnych szczeblach od jesieni 2021 r.

 

załączniki

Update cookies preferences