Lekcje europejskie

Flagowym obszarem działalności i aktywności Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Kielce są Lekcje europejskie. PIEED Kielce serdecznie zaprasza uczniów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się edukacją europejską do skorzystania z oferty organizacji i przeprowadzenia zajęć dla różnorodnych grup odbiorców.

 

Lekcje europejskie Punktu to nie typowa pogadanka na temat UE ale unikalna, ciekawa odmiana nauki, która poszerza horyzonty, skłania do przemyśleń, przekazuje wiedzę i zachęca do dalszego poszukiwania informacji nt. europejskie.

Spotkania są prowadzone metodą warsztatową, a interaktywny scenariusz jest odpowiednio dobierany w zależności od wieku i potrzeb uczestników.

Tematyka organizowanych zajęć  jest różnorodna i obejmuje szeroki wachlarz informacji oraz  wszystkie obszary działania Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej. Najmłodszych słuchaczy zapraszamy do wspólnych Podróży po Europie, w trakcie której poznają m.in. unijną maskotkę – Syriusza, a także dowiedzą się, dlaczego na unijnej fladze znajduje się dwanaście gwiazd. Starszych uczniów wprowadzimy w świat Historii integracji, zapoznamy z unijnymi organami i instytucjami oraz zachęcimy do korzystania z możliwości, jakie otwiera przez nami Zjednoczona Europa. Opowiemy dlaczego warto uczestniczyć w programach Wolontariatu Europejskiego, Erasmus+ czy innych staży zagranicznych.

Każda z Lekcji europejskich jest konstruowana tak by zaciekawiała uczestników. Nasze lekcje łączą naukę z zabawą, nie tylko ze względu na unikalny charakter spotkań ale także ze względu na sposób prowadzenia i interesujące treści.

Wszelkie ciekawostki związane z Unią Europejską z jej podstawowymi symbolami, historią powstania, państwami członkowskimi, językami urzędowymi czy instytucjami unijnymi są przedstawione obrazkowo, interaktywnie. Uczestnicy wynoszą z lekcji europejskich obszerną wiedzę o Unii Europejskiej, prawach, obowiązkach obywateli.

Wykwalifikowani pracownicy Punktu w interesujący, zrozumiały, przystępny sposób przekazują wiedzę na temat Zjednoczonej Europy, Instytucji Unii Europejskich i samej Unii Europejskiej: jej podstawowych symboli, historii powstania, języków urzędowych, znanych Europejczyków.

Pokazujemy jakie szanse i perspektywy Unia Europejska daje swoim obywatelom.

Lekcje są dostosowane do potrzeb i wieku uczestników w zależności od poziomu wiedzy i zainteresowania:

najmłodsi dowiadują się na temat położenia Polski w Europie, symboli Unii Europejskiej oraz charakterystycznych elementów kultury różnorodnych państw należących do niej.

Uczniowie mają okazję dopytywać prowadzących o interesujące ich zagadnienia oraz wyrażać swoje opinie, dzielić się uwagami.

Natomiast zajęcia dla młodzieży w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczą następujących aspektów: tj. migracja, wspólny rynek, działania Wspólnoty na wielu płaszczyznach, polityk unijnych, procesom akcesji. Starsza młodzież może również zostać zmobilizowana do dyskusji na temat problemów jakie są obserwowane w Europie oraz do znalezienia propozycji rozwiązania konfliktów i sporów tak aby były one jak najbardziej korzystne. Zajęcia te stanowią doskonałe rozwinięcie i uzupełnienie podstawy programowej.

Lekcje europejskie rozbudzają ciekawość, poszerzają horyzonty na temat polityki, sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, i inspirują do poszukiwania  niestandardowych sposobów myślenia.

Starsza młodzież ma także możliwość uczestnicząc w Lekcji Europejskiej zdobycia informacji na temat zagranicznych wymian, wolontariatów europejskich oraz wszystkich innych inicjatyw, które mogą być świetnym rozwiązaniem na spędzenie wolnego czasu, zdobycie cennego doświadczenia, a także nawiązania nowych znajomości. 

Podczas lekcji europejskich wprowadzone są często quizy wiedzy, a sami uczestnicy którzy wykazują się największą aktywnością otrzymują atrakcyjne upominki.

Lekcje europejskie prowadzone są bezpłatnie. Szkoły czy inne placówki, instytucje edukacyjne nie ponoszą żadnych kosztów, w tym kosztów dojazdu Konsultantów na miejsce przeprowadzenia zajęć.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do kontaktu  wszystkich zainteresowanych zamawianiem bezpłatnych lekcji europejskich.

Polecamy także scenariusze lekcji europejskich do wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć lekcyjnych: 

http://lekcjaeuropejska.euin.pl/