Aktualności

2018-11-13

wydarzenia

Nasze lekcje europejskie

We wrześniu, październiku, listopadzie br Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Kielce zorganizował lekcje europejskie na temat dziedzictwa kulturowego krajów Unii Europejskiej, dla dzieci ze szkół podstawowych w Chmielniku, Nowej Słupi, Rudkach, Starej Słupi, Jeziorka i Tumlina.


 


W SP im. S.Żeromskiego w Chmielniku konsultant Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Kielce przeprowadzil dla zgromadzonych dzieci niezwykle interesującą prelekcję o Unii Europejskiej, państwach członkowskich oraz korzyściach płynących z członkowstwa Polski w Unii oraz z bycia Europejczykiem ale przede wszystkim warsztaty skupiały się na dziedzictwie kulturowym.

Dzieci mogły zapoznać się między innymi z symbolami unijnymi, hymnem i wspólną walutą unijną.

Konsultant przeprowadził też dla dzieci zagadki i quizy z zaprezentowanego wcześniej materiału, a na koniec słuchacze otrzymali pamiątkowe długopisy.

Nauczyciele zostali obdarowani materiałami szkoleniowymi nawiązującymi do tematyki lekcji.

W dniu 23.10.2018r. dla uczniów klas III, IV oraz V w SP w Nowej Słupi odbyły się ciekawe lekcje europejskie, które nie były tylko typową pogadanką na temat UE ale unikalną, ciekawą odmianą nauki, która poszerza horyzonty, skłania do przemyśleń, przekazuje wiedzę i zachęca do dalszego poszukiwania informacji nt. europejskie.Spotkanie zostało przeprowadzone metodą warsztatową, a interaktywny scenariusz był odpowiednio dobrany do wieku i potrzeb uczestników.

Tematyka organizowanych zajęć była różnorodna i obejmowała szeroki wachlarz informacji oraz wszystkie obszary działania Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej.Lekcja łączyła naukę z zabawą.

Wszelkie ciekawostki związane z Unią Europejską z jej podstawowymi symbolami, historią powstania, państwami członkowskimi, językami urzędowymi czy instytucjami unijnymi zostały przedstawione obrazkowo, interaktywnie. Uczniowie mieli okazję dopytywać prowadzącą o interesujące ich zagadnienia oraz wyrażać swoje opinie, dzielić się uwagami.


W dniu 25 października odbyły się lekcje europejskie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudkach. Przeprowadzone zajęcia nt. dziedzictwa kulturowego miały na celu upowszechnienie wiedzy, popularyzację tematyki oraz kształtowanie określonych postaw i uwrażliwienie na wartości płynące z dziedzictwa.

Warsztaty o dziedzictwie poruszały bardzo szeroką gamę tematów i przebiegały na różne sposoby. Była część teoretyczna (prezentacja) oraz praktyczna (np. Uczniowie opowiadali legendy). Punktem wyjścia do tematu dziedzictwa kulturowego krajów UE stały się lokalne zasoby dziedzictwa: lokalne zabytki, opowieści, fakty historyczne, szlaki kulturowe.

Na koniec uczniowie zgodnie stwierdzili, że nasze wspólne dziedzictwo odgrywa ogromną rolę w budowaniu przyszłości Europy. Dzieląc się naszym dziedzictwem i celebrując je, stajemy się bardziej świadomi wspólnej historii i wspólnych wartości. Wszyscy jesteśmy opiekunami i naszego dziedzictwa.

Dnia 26 października 2018 roku oraz w dniu 15.11.2018 uczniowie kl. IV-VI i VII-VIII SP w Starej Słupi uczestniczyli w lekcjach europejskich dotyczących dziedzictwa kulturowego państw Unii Europejskiej. Zajęcia przeprowadzone były w oparciu o aktywizujące metody nauczania w formie warsztatów i przkeazały uczestnikom praktyczną wiedzę, jak korzystać z dziedzictwa kulturowego.

Oprócz solidnej dawki wiedzy rozwinęły także umiejętności i kompetencje kluczowe: uczenia się, podejmowania inicjatyw, czy świadomość i ekspresję kulturalną. Tematyka zajęć opierała się na omówieniu następujących zagadnień:

dziedzictwo od podstaw

moja mała Ojczyzna – dziedzictwo lokalne

dziedzictwo niematerialne

miasto jako dziedzictwo

moja okolica jako dziedzictwo

dziedzictwo krajów UE

ja, obywatel; ja, obywatelka

fun & folk – obyczaje i tradycje

W dniu 30 października 2018r. uczniowie klasy IV i V SP w Jeziorku uczestniczyli w ciekawych lekcjach europejskich dotyczących dziedzictwa kulturowego państw Unii Europejskiej.

Spotkanie zostało przeprowadzone metodą warsztatową, a interaktywny scenariusz był odpowiednio dobrany do wieku i potrzeb uczestników. Lekcja poświęcona była tematyce dziedzictwa kulturowego i różnorodności kulturowej. Dzieci z chęcią zadawały pytania i wykazały się szeroką wiedzą z zakresu zabytków, symboli kulturowych a także podróży po krajach Unii Europejskiej.

W dniu 27.11.2018 odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów Szkoły Podstawowej z Tumlina.

Update cookies preferences