Podsumowanie Tygodnia Europejskiego - Dzień Europy 9 maj 2022

Tydzień Europejski za nami - czas na podsumowanie naszych działań!

 Z okazji Dnia Europy zorganizowaliśmy Tydzień Europejski. Była to doskonała okazja, żeby odwiedzić różne placówki oświatowe w naszym regionie.

W Szkole Podstawowej w Mąchocicach-Kapitulnych włączyliśmy się w obchody Dnia Europy. Była to doskonała okazja do podsumowania projektu eTwining pn. „Wirtualne podróże po krajach europejskich”. W wydarzeniu uczestniczyły wszystkie klasy szkolne oraz przedszkole. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Unii Europejskiej "Oda do radości". Następnie każda klasa pięknie zaprezentowała inny kraj UE: Polska, Dania, Szwecja, Bułgaria, Grecja, Węgry, Hiszpania, Niemcy.Jury oceniło plakat, stroje, rekwizyty oraz informacje o każdym kraju a najlepsza klasa otrzymała nagrody. Wysłuchaliśmy również hymnów każdego kraju, biorącego udział w przedstawieniu. Na koniec obejrzeliśmy zmagania uczniów podczas Biegu Europejskiego.

Z okazji Dnia Europy odwiedziliśmy Przedszkole Samorządowe im. Pluszowego Misia w Nowinach z naszą prezentacją - Podróż po Europie z Syriuszem. Edukacja od najmłodszych lat o UE jest bardzo ważna, dlatego w przedszkolu odbyły się zajęcia mające na celu przekazanie dzieciom elementarnej wiedzy o UE. Dzieci poznały symbole UE, zobaczyły jak wygląda flaga UE - jaki ma kolor i ile gwiazdek się na niej znajduje, wysłuchały hymnu skompowanego przez Ludviga van Beethovena "Oda do radości". Odbyły również podróż po Europie śladami baśni i bajek. Na zakończenie maskotka UE Syriusz wręczył każdemu dziecku książeczkę Nasza Europa.
 
Kolejna szkoła na mapie naszego regionu, która obchodziła Dzień Europy to Szkoła Podstawowa w Chęcinach. Prezentacja Europa w pigułce przybliżyła uczniom Europejski Rok Młodzieży, najważniejsze aspekty funkcjonowania UE, symbole, instytucje, korzyści z wstąpienia Polski do UE oraz najważniejsze inicjatywy dla młodych ludzi.
 
Odwiedziliśmy również Szkołę Podstawową w Łosieniu, gdzie rozmawialiśmy o korzyściach z wstapienia Polski do UE, Europejskim Roku Młodzieży, symbolach i instytucjach a także o najważniejszych inicjatywach dla młodych ludzi.
Wręczono nagrody uczniom, którzy najlepiej poradzili sobie w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej.
 
Każda szkoła z okazji Dnia Europy dostała prezent w postaci pozytywki grającej hymn Unii Europejskiej - Odę do Radości.
 
Fotorelacja: