Aktualności

2022-07-04

wydarzenia

Pomoc państwa: Komisja zatwierdza polski program o wartości 1,2 mld euro mający na celu wsparcie przedsiębiorstw w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld złotych) mający na celu wsparcie przedsiębiorstw wszystkich sektorów w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. 


Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych kryzysowych ram pomocy państwa przyjętych przez Komisję 23 marca 2022 r. na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”), w których uznano, że w całej gospodarce UE występują poważne zaburzenia.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: Ten program o wartości 1,2 mld euro umożliwi Polsce złagodzenie skutków gospodarczych wojny Putina przeciwko Ukrainie oraz dalsze wspieranie przedsiębiorstw w sektorach dotkniętych obecnym kryzysem i powiązanymi sankcjami. Cały czas stoimy po stronie Ukrainy i jej obywateli. Nadal też ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić terminowe, skoordynowane i skuteczne wprowadzanie krajowych środków wsparcia, przy jednoczesnej ochronie równych szans na jednolitym rynku.

Polskie środki pomocy

W oparciu o tymczasowe ramy kryzysowe Polska zgłosiła Komisji program o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld złotych) mający na celu wsparcie przedsiębiorstw wszystkich sektorów w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.  

Pomoc objęta tym środkiem przyjmie formę (i) gwarancji na nowe pożyczki, na które przeznaczono łączny budżet w wysokości około 981 mln euro (4,5 mld złotych) oraz (ii) gwarancji na produkty faktoringowe, na które przeznaczono łączny budżet w wysokości około 218 mln euro (1 mld złotych).

Środek ten będzie dostępny dla przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów, z wyjątkiem instytucji kredytowych i finansowych. Kwalifikujący się beneficjenci będą mogli otrzymać nowe pożyczki i zaangażować się w produkty faktoringowe objęte gwarancją państwową nieprzekraczającą 80 % kwoty pożyczki lub limitu faktoringowego. Straty zostaną rozdzielone proporcjonalnie między państwo a instytucje kredytowe.

Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności (i) okres gwarancji nie przekroczy sześciu lat, (Ii) kwoty gwarancji są zgodne z minimalnymi poziomami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych oraz (iii) zostaną one przyznane najpóźniej do 31 grudnia 2022 r.

Ponadto pomoc ta podlega zabezpieczeniom zapewniającym, że płynące z niej korzyści w jak największym zakresie trafią poprzez pośredników finansowych do beneficjentów końcowych.

Komisja uznała, że zgłoszony przez Polskę program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.

W związku z tym Komisja zatwierdziła środek pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

załączniki

Update cookies preferences