Aktualności

2022-01-04

wydarzenia

Rok 2022 - Europejskim Rokiem Młodzieży

 Rok 2022 jest Europejskim Rokiem Młodzieży – rokiem poświęconym wzmocnieniu pozycji tych, którzy tak wiele poświęcili innym.


 

Unia Europejska zapewnia młodym ludziom mnóstwo możliwości, m.in:

Pogram Erasmus+ pomaga młodym ludziom spędzić pewien czas za granicą.

Studenci mogą uzyskać wsparcie finansowe ioorganizacyjne, aby odbyć część studiów na uczelni partnerskiej w innym kraju lub odbyć staż za granicą. Ale Erasmus+ jest nie tylko dla studentów. Szkoły mogą współpracować z innymi szkołami lub organizacjami w innych krajach, a grupy młodszych uczniów mogą spędzać czas za granicą ze swoimi rówieśnikami w innym kraju.

Wymiany młodzieży Erasmus gromadzą grupy młodych ludzi z różnych krajów, aby spotykać się, mieszkać razem i pracować nad wspólnymi projektami.

Od 1987 roku ponad 10 milionów młodych ludzi skorzystało z programu Erasmus – możesz znaleźć program, który Ci odpowiada i dołączyć do klubu!

Umożliwia osobom w wieku od 18 do 30 lat (do 35 lat w przypadku działań humanitarnych) udział we wszelkiego rodzaju działaniach solidarnościowych, od ochrony różnorodności biologicznej po wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji, zarówno poprzez wolontariat, jak i staż. Może to być świetny sposób na poznanie nowego kraju, nauczenie się nowych umiejętności, zdobycie doświadczenia zawodowego i nawiązanie przyjaźni. Uczestnicy otrzymują również wsparcie finansowe i językowe, a także mogą wziąć udział w szkoleniu online.

Grupa młodych ludzi może ubiegać się bezpośrednio o zainicjowanie, opracowanie i wdrożenie własnego projektu, który zajmuje się kluczowymi wyzwaniami w ich społeczności przez okres od dwóch do 12 miesięcy.

Chcesz podróżować po Europie pociągiem?

Każdego roku program DiscoverEU zapewnia bezpłatne bilety Interrail dla 18-letnich obywateli UE. W latach 2018–2019 350 000 kandydatów złożyło wnioski o łącznie 60 000 dostępnych karnetów. 

Dialog młodzieży w UE gromadzi młodzież i decydentów z całej UE, aby pomóc młodym ludziom w usłyszeniu głosu w procesie kształtowania polityki UE.

Szacuje się, że w latach 2011–2020 w unijnym dialogu młodzieżowym wzięło udział 290 000 młodych ludzi. 

Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się zazwyczaj wiosną. Jest to okazja do dyskusji na tematy bliskie sercu młodych ludzi, poznania możliwości dla młodzieży i świętowania ich osiągnięć.

Znalezienie swojej ścieżki w życiu może być trudne. Kryzysy takie jak pandemia Covid-19 nieproporcjonalnie wpływają na możliwości dostępne dla młodych ludzi.

Gwarancja dla młodzieży jest zobowiązaniem wszystkich krajów UE do zapewnienia, aby wszyscy młodzi ludzie w wieku poniżej 30 lat otrzymali dobrej jakości ofertę zatrudnienia, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub zakończenia edukacji. Gwarancja jest finansowana z budżetu UE.

Założyłeś własną firmę lub masz na nią pomysł?

Erasmus dla młodych przedsiębiorców daje młodym ludziom możliwość uczenia się od bardziej doświadczonych przedsiębiorców w innym kraju. Możesz rozwijać swoje umiejętności i swój biznes, odkrywając jednocześnie nową kulturę!

Codzienną pracę instytucji europejskich wykonują ludzie z całej Unii Europejskiej. Jeśli marzysz o międzynarodowej karierze, nie ma lepszego miejsca do rozpoczęcia niż instytucje UE. Większość instytucji i agencji UE oferuje absolwentom szkół wyższych możliwość odbycia stażu. Pracują w różnych dziedzinach, od rolnictwa po cyberbezpieczeństwo, więc powinno być coś dla Ciebie!

 

 

załączniki