Aktualności

2022-06-13

wydarzenia

UE ułatwia zwiększony eksport mołdawskich produktów rolnych

Więcej mołdawskich śliwek, winogron i innych produktów rolnych powinno wkrótce trafić na rynki europejskie bezcłowo.


 

Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie umożliwiające tymczasowy zwiększony dostęp do rynku dla siedmiu produktów z Mołdawii, które nadal podlegają kontyngentom taryfowym przy wprowadzaniu do UE. Jest to wyraz solidarności UE, którego celem jest pomoc Mołdawii w przezwyciężeniu utraty jej największych rynków zbytu i ośrodków tranzytowych dla tych kluczowych produktów rolnych w wyniku nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji wobec Ukrainy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona agresja wojskowa Rosji poważnie wpływa nie tylko na gospodarkę Ukrainy, lecz również na gospodarki jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku – Mołdawii. Dzisiejsza decyzja o ponaddwukrotnym zwiększeniu siedmiu kontyngentów na eksport kluczowych mołdawskich produktów jest namacalnym znakiem solidarności UE.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej i komisarz do spraw handlu Valdis

Dombrovskis powiedział: Brutalna i nielegalna wojna Rosji ma poważny wpływ na zdolności Mołdawii do prowadzenia wymiany handlowej z resztą świata. Ułatwiając dostęp do rynku dla kluczowych produktów rolnych, UE pomaga Mołdawii w przekierowaniu przepływów handlowych dotkniętych skutkami wojny. Będzie to stanowiło bezpośrednią pomoc dla mołdawskich producentów, wspierając odporność gospodarczą kraju w obecnej trudnej sytuacji. Po raz kolejny UE podejmuje działania, aby wesprzeć europejskiego sąsiada.

Europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział: Mam nadzieję, że ten bezprecedensowy środek wesprze mołdawskich producentów dzięki złagodzeniu części presji rynkowych w krótkim okresie. W dłuższej perspektywie zachęcamy naszych mołdawskich partnerów do inwestowania w zdolności przetwórcze i produkcję o wyższej wartości dodanej. Dalsze zwiększenie jakości ich produktów przyczyni się do wzmocnienia pozycji mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi udzielić pomocy technicznej w tym zakresie.

Praktycznie wszystkie produkty mołdawskie można już wprowadzać na rynek UE bezcłowo na podstawie pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu między UE a Mołdawią (DCFTA).

Proponowane środki dotyczą pozostałych siedmiu produktów, w przypadku których eksport z Mołdawii do UE nie został jeszcze w pełni zliberalizowany: śliwek, winogron stołowych, jabłek, pomidorów, czosnku, czereśni i soku winogronowego. Rozporządzenie zwiększa ponaddwukrotnie – na okres roku – ilość tych produktów, która może być importowana bezcłowo do UE z Mołdawii. Potencjalna bezcłowa ilość towarów będzie warta około 55 mln euro, w tym ok. 10 mln euro przypadnie na śliwki, a 27 mln euro – na winogrona stołowe.

Dodatkowa liberalizacja importu do UE pomoże mołdawskim producentom i eksporterom w przezwyciężeniu strat rynkowych, które ponieśli w wyniku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wraz ze zwiększonym dostępem do transportu drogowego w UE (co jest obecnie przedmiotem negocjacji między Mołdawią a UE) liberalizacja powinna znacznie ułatwić eksport mołdawskich produktów do i przez UE. Ponadto jesteśmy otwarci na dyskusję o dalszej wzajemnej liberalizacji, dzięki czemu UE i Mołdawia poczynią postępy w kierunku pełnej liberalizacji handlu.

Wniosek musi teraz zostać rozpatrzony i zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

 

załączniki

Update cookies preferences