Europejska Gra Miejska 2018

Uczniowie szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego wezmą udział w grze miejskiej, która zostanie rozegrana na ulicach Kielc w czwartek 10 maja. W ten sposób Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Kielce włącza się w obchody tegorocznego Dnia Europy. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Polskie Radio Kielce oraz "Echo Dnia". Partnerem jest również Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.  

 

9 maja 1950 r. francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie jest świętowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej jako Dzień Europy.

 

Celem gry, która rozegrana zostanie w Kielcach, jest popularyzacja wiedzy o Unii Europejskiej, funkcjonowaniu instytucji europejskich i wykorzystaniu funduszy unijnych w województwie świętokrzyskim. To także okazja do poznania historii regionu i związanych z nim ciekawostek.

 

W grze mogą uczestniczyć drużyny składające się z uczniów klas IV-VII szkół podstawowych. Zawodnicy będą poruszać się po mieście, szukając wyznaczonych punktów orientacyjnych. Zaplanowano 9 punktów kontrolnych, w tym m.in.:

 

  • Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce,
  • Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o.,
  • Muzeum Dialogu Kultur,
  • Galeria Echo,
  • Muzeum Zabawek i Zabawy,
  • Stowarzyszenie AIESEC,
  • Regionalne Centrum Wolontariatu,
  • Polskie Radio Kielce.

 

Uczniowie będą poruszać się zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na mapkach, które otrzymają na starcie. W każdym punkcie uczestnicy będą mieli do wykonania zadanie. Gra rozpocznie się i zakończy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Zmagania rozpoczną się o godz. 10.00. i potrwają do godz. 14.00. Na wszystkich uczestników będą czekały upominki, specjalne nagrody otrzymają zdobywcy trzech pierwszych miejsc.

 

Zapraszamy do śledzenia informacji o EUROPEJSKIEJ GRZE MIEJSKIEJ na naszej stronie internetowej, www.europedirect-kielce.szpp.eu (link is external) oraz profilu na Facebooku, www.facebook.com/EDKielce (link is external) #KielceDzienEuropy.

 

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce od 2013 roku działa przy Świętokrzyskim Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, jako jeden z ponad 20 punktów na terenie Polski i ponad 500 na obszarze całej Unii Europejskiej. Punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe, szkoły wyższe lub jednostki administracji publicznej.