Konferencja na temat przyszłości Europy: inauguracja w Strasburgu

W Strasburgu uroczyście zainaugurowano proces będący zastosowaniem w praktyce demokracji uczestniczącej, wdrożony wspólnie przez Parlament, Radę i Komisję. W Dniu Europy 2021 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się inauguracja Konferencji na temat przyszłości Europy.

Obchody Dnia Europy

Po przemówieniu powitalnym prezydenta Francji Macrona przewodniczący instytucji UE wygłosili przemówienia na temat ich wizji Europy, a współprzewodniczący Rady Wykonawczej odpowiedzieli na pytania zadane przez obywateli z państw członkowskich UE. Około 300 obywateli uczestniczyło w wydarzeniu na odległość, a reprezentanci studentów programu Erasmus ze wszystkich państw członkowskich przybyli do Strasburga osobiście, z pełnym poszanowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Ministrowie ds. europejskich z państw członkowskich i inni oficjalni goście również uczestniczyli w inauguracji zdalnie.

Obejrzyj poszczególne części, klikając na linki poniżej:

Przemówienie powitalne Emmanuela Macrona, prezydenta Francji

Przemówienie Davida Sassoliego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Przemówienie Antónia Costy, premiera Portugalii sprawującej prezydencję Rady UE

Przemówienie Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej

Wystąpienia współprzewodniczących rady wykonawczej: Guy Verhofstadt (Parlament), Ana Paula Zacarias (Rada) i Dubravka Šuica (Komisja)

Możesz też obejrzeć całe wydarzenie - w tym występy skrzypka Renauda Capuçona i kwartetu Karskiego.

Następne etapy

Rada wykonawcza wkrótce ustali datę pierwszego posiedzenia plenarnego konferencji. Nadal trwają przygotowania do paneli obywatelskich, rośnie liczba uczestników i wydarzeń na platformie cyfrowej konferencji, a także kontynuowane są przygotowania do europejskiego wydarzenia dla młodzieży w październiku.

Kontekst

Inaugurację Konferencji poprzedziło przyjęcie przez Radę Wykonawczą zasad, które pozwolą wyrażonym przez obywateli priorytetom, nadziejom i obawom nadać kształt zaleceń stanowiacych podstawę do konkretnego działania. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.