2026-05-20
wydarzenia
Nadwyżka produkcji stali: PE zatwierdza nowe środki ochrony unijnego rynku stali
Nowe rozporządzenie zastępuje instrumenty wygasające 30 czerwca 2026 r. i pomoże chronić unijny przemysł stalowy przed negatywnymi skutkami globalnej nadwyżki podaży stali.
Rozporządzenie wprowadza niższe kontyngenty importowe, ograniczając wolumeny przywozu bezcłowego do 18,3 miliona ton rocznie, o 47% mniej w porównaniu z kontyngentami na stal z 2024 roku. Przewiduje ono również zastosowanie 50% cła (zamiast obecnych 25%) po przekroczeniu kontyngentu oraz do wyrobów stalowych nim nieobjętych. Celem jest pomoc unijnemu przemysłowi stalowemu w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom globalnej nadprodukcji dla rynku stali po wygaśnięciu obowiązujących od 2018 roku środków ochronnych w dniu 30 czerwca 2026 roku. Przy przydzielaniu kwot krajowych należy uwzględnić sytuację Ukrainy jako państwa kandydującego o szczególnych zagrożeniach bezpieczeństwa.
Lepsza identyfikowalność
Rozporządzenie wprowadza zasadę „wytapiania i odlewania" (melt and pour), zgodnie z którą kraj pochodzenia stali określany jest na podstawie miejsca jej pierwszego wytopienia i odlania, co wzmacnia identyfikowalność i ogranicza obchodzenie przepisów poprzez minimalne przetwarzanie w państwach trzecich. Komisja będzie musiała uwzględniać kraj pochodzenia stali przy przydzielaniu rocznych kontyngentów.
Nowe rozporządzenie, uzgodnione już między Parlamentem a Radą, zostało zatwierdzone 606 głosami do 16, przy 39 wstrzymujących się.
Karin Karlsbro (Renew, SE), główna negocjatorka w tej sprawie, powiedziała: „Europa potrzebuje silnego i konkurencyjnego przemysłu stalowego opartego na handlu, innowacjach i uczciwej konkurencji. Niezbędne jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom handlowym wynikającym z globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych i z zadowoleniem przyjmuję fakt, że nie przedłużono wyłączenia dotyczącego rosyjskich półproduktów stalowych. Jednocześnie Ukraina nie może być karana instrumentami UE, podczas gdy jej przemysł stalowy jest przedmiotem bezpośredniego ataku ze strony Rosji. Ukraina nie jest źródłem globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych. Musimy traktować ją jako przyszłego członka UE i partnera strategicznego".
Kolejne kroki
Nowe rozporządzenie musi zostać formalnie zatwierdzone przez Radę. Wejdzie w życie 1 lipca 2026 roku.
Informacje ogólne
Globalne środki ochronne w sektorze stali, obowiązujące od 2018 roku na mocy Porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie środków ochronnych, wygasną 30 czerwca 2026 roku.
Unijny przemysł stalowy ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki UE i strategiczne znaczenie dla zdolności obronnych UE, co zostało podkreślone w planie działania Komisji dotyczącym stali i metali (SMAP). Sektor ten stoi w obliczu wyzwań związanych z handlem, w tym znaczącej i utrzymującej się presji importowej pod względem wolumenu i cen, będącej wynikiem globalnej nadwyżki zdolności produkcyjnych. Od 2008 roku odnotowano w nim utratę około 100 000 miejsc pracy.








