Spotkanie EUROWYBORY, PROSZĘ JA CIEBIE! już za nami!

17 listopada w młodzieżowym gronie pracowaliśmy nad z pozoru mało atrakcyjnym tematem wyborów do europarlamentu, jednak zaangażowanie młodzieży nas miło zaskoczyło. 

 
Frekwencja wyborcza wśród młodzieży (18-29lat) w wyborach parlamentarnych wyniosła niemal 71%. Ale w ostatnich wyborach do europarlamentu udział wzięło tylko 27% tej samej grupy wiekowej (źródła: PKW i IPSOS).
Jak podtrzymać rodzące się przekonanie młodzieży, że głosowanie nie jest tylko dla starszych i że warto pójść zagłosować w kolejnych wyborach?
Czy pojedynczy głos jednej osoby ma jakieś znaczenie na poziomie europejskim?
Jakie kompetencje ma europarlament? Jak wygląda praca europarlamentarzysty? Ilu mamy europosłów ze świętokrzyskiego? Jakie decyzje zapadają w Brukseli i Strasburgu, które przekładają się na nasze życie?
 
Ważnym elementem warsztatu było spotkanie z europarlamentarzystami. Na nasze zaproszenie odpowiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Adam Jarubas. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, obowiązkach i konkretnych sprawach, które rozstrzygnięte na poziomie europejskim mają wpływ na naszą codzienność. Na spotkaniu poruszona została kwestia ogólnoeuropejskich wyborów dla rozwoju procesu demokratycznego.
Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele: Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Lokalnego Centrum Wolontariatu w Nowinach i Chęcinach, Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach oraz Stowarzyszenia Edukacja przez Internet.
 
Warsztat poprowadziła dla nas Barbara Zamożniewicz.
 
Kolejne warsztaty, które także będą promować udział młodzieży w eurowyborach zaplanowaliśmy na marzec/kwiecień 2024. Już dziś Was zapraszamy!