Aktualności

2024-04-25

wydarzenia

1,25 mld euro z programu „Horyzont Europa” na wsparcie najnowocześniejszych badań w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie”

Komisja ogłosiła nowe zaproszenia do składania wniosków o wartości ponad 1,25 mld euro na wsparcie badań naukowych w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA) – części unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.


W ramach finansowania opracowane zostaną doskonałe programy doktoranckie i podoktoranckie oraz wsparcie wspólnych projektów w zakresie badań naukowych i innowacji.

Finansowanie będzie wspierać i zapewniać miejsca pracy około 10000 utalentowanych naukowców z całego świata na wszystkich etapach kariery za pomocą projektów badawczych obejmujących wszystkie dziedziny. Wspierani naukowcy będą mogli prowadzić badania przy jednoczesnym nabywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu kariery zawodowej w UE i poza nią.

Tegoroczna runda finansowania rozpocznie się od otwarcia w tym tygodniu trzech zaproszeń do składania wniosków:

  • Stypendia podoktoranckie MSCA pomagają doświadczonym naukowcom zdobyć nowe umiejętności, rozwijać karierę zawodową i zdobyć międzynarodowe, interdyscyplinarne i międzysektorowe doświadczenie dzięki pracy za granicą. Te prestiżowe stypendia stanowią krok w karierze naukowców, umożliwiając im prowadzenie najnowocześniejszych badań oraz współpracę z czołowymi zespołami i osobistościami naukowymi. Zaproszenie do składania wniosków, którego budżet wynosi 417,2 mln euro, jest dziś otwarte i zakończy się 11 września.
  • MSCA COFUND pomaga organizacjom w tworzeniu lub doskonaleniu własnych programów kształcenia doktoranckiego i podoktorskiego, których celem jest rekrutacja naukowców i przyciąganie międzynarodowych talentów poprzez współfinansowanie znacznej części ich kosztów. Instytucje korzystające z takiego finansowania muszą uzupełnić je własnymi źródłami finansowania. Program ten rozpowszechnia najlepsze praktyki MSCA, promując wysokie standardy i doskonałe warunki pracy. Zaproszenie do składania wniosków, którego budżet wynosi 104,8 mln euro, jest dziś otwarte i zakończy się 26 września.
  • ramach inicjatywy „Informacje zwrotne dla polityki” 2 mln EUR zostaną przeznaczone na ściślejsze powiązania tematyczne między projektami „Maria Skłodowska-Curie”, zwiększenie widoczności ich wkładu w realizację kluczowych priorytetów polityki UE oraz zbadanie sposobów maksymalizacji oddziaływania programu. Zaproszenie do składania wniosków rozpocznie się 25 kwietnia i zakończy 3 września.

Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną dwa inne ważne zaproszenia do składania wniosków w celu wsparcia doskonałych programów doktoranckich i międzynarodowych wspólnych projektów badawczych:

  • Sieci doktoranckie MSCA wdrażają programy mające na celu rekrutację i szkolenie doktorantów w środowisku akademickim i innych sektorach, w tym w przemyśle, przedsiębiorstwach i administracjach publicznych. Program obejmuje opracowanie wspólnych dyplomów, w tym ewentualnego dyplomu europejskiego. Zaproszenie do składania wniosków, którego budżet wynosi 688,6 mln EUR, zostanie otwarte 29 maja i zamknięte w dniu 27 listopada.
  • Wymiany pracowników MSCA rozwijają międzynarodową, międzysektorową i interdyscyplinarną wymianę oraz wymianę wiedzy na wszystkich etapach łańcucha innowacji. Zaproszenie do składania wniosków, którego budżet wynosi 99,47 mln EUR, zostanie otwarte 19 września i zamknięte 5 lutego 2025 r.

Zaproszenia do składania wniosków wynikają z przyjęcia w zeszłym tygodniu zmienionego programu prac „Horyzont Europa” na lata 2023–2025.

Za pośrednictwem systemów finansowania działań „Maria Skłodowska-Curie” program „Horyzont Europa” określa wysokie standardy kariery naukowców i nadal wywiera długotrwały wpływ na europejskie systemy i organizacje w zakresie badań naukowych i innowacji, zacieśniając współpracę oraz zwiększając ich globalną atrakcyjność i widoczność.

Kontekst ogólny

Działania „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA) w ramach programu „Horyzont Europa” finansują doskonałe badania naukowe i innowacje oraz zapewniają kreatywnym naukowcom nową wiedzę i umiejętności dzięki szkoleniom i ekspozycjom ponad granicami, dziedzinami i sektorami społeczno-gospodarczymi. Działania „Maria Skłodowska-Curie” są kamieniem węgielnym europejskiej przestrzeni badawczej, gdyż wspierają karierę naukowców i rozwój umiejętności przekrojowych ponad granicami.

Działania te promują stosowanie zasad Karty naukowca oraz celów europejskich ram kariery naukowej poprzez poprawę warunków rekrutacji i pracy oraz ustanowienie norm dla naukowców. Działania „Maria Skłodowska-Curie” wnoszą również istotny wkład w reformę systemów oceny badań naukowych, promując szeroką definicję doskonałości i zróżnicowanych ścieżek kariery, zgodnie ze zobowiązaniem Komisji Europejskiej do przeprowadzenia procesu zainicjowanego przez Koalicję na rzecz Postępowania Oceny Badań Naukowych (CoARA).

załączniki

Update cookies preferences