EUROPA.EU jest internetowym portalem Unii Europejskiej, stworzonym z myślą o użytkownikach i zaprojektowanym zgodnie ze zobowiązaniem instytucji Unijnych do otwartości i przystępności. Portal ten jest kluczowym narzędziem za pomocą, którego obywatele informowani są o swoich prawach, polityce UE, ustawodawstwie, możliwościach zatrudnienia i o wielu innych aspektach mających wpływ na ich codzienne życie.
Obywatele kontaktują się z EUROPE DIRECT Kielce., w celu zadania pytań, konsultacji, zgłoszenia swoich uwag. Poniżej znajduje się lista z odnośnikami do istotnych informacji dostępnych poprzez stronę EUROPE.EU .
Instytucje i organy Unii Europejskiej
Poprzez portal EUROPA.EU dotrzeć można również do innych europejskich instytucji
• Trybunał Sprawiedliwości UE: dokonuje wykładni prawa UE
• Trybunał Obrachunkowy UE: kontroluje finanse UE
• Europejski Komitet Ekonomiczno - Społeczny: reprezentuje pracodawców, pracowników i inne grupy interesu
• Komitet Regionów: reprezentuje lokalne i regionalne samorządy
• Europejski Bank Centralny: odpowiedzialny za Europejską politykę monetarną
• Europejski Bank Inwestycyjny: finansuje projekty inwestycyjne UE
• Europejski Fundusz Inwestycyjny: dostarcza kapitał podwyższonego ryzyka małym i średnim przedsiębiorstwom
• Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich: bada skargi przeciwko instytucjom, organom, urzędom i agencjom UE
• Europejski Inspektor Ochrony Danych: nadzoruje ochronę danych osobowych obywateli UE
• Urząd Publikacji UE: wydaje publikacje Unii Europejskiej
• Agencje UE: agencje i organy zdecentralizowane UE
O UE - sieci, informacje, porady
Sieć Europe Direct oferuje obywatelom cztery bezpłatne usługi:
Centralny punkt kontaktowy Europe Direct, działający na terenie całej Unii, udziela informacji na temat wszystkich kwestii związanych z UE - przez telefon oraz drogą mailową.
Biura Europe Direct działają jako lokalne punkty kontaktowe. Dostarczają informacji i odpowiadają na pytania związane z Unią Europejską. Odpowiedzi udzielane są bezpośrednio i uwzględniają lokalne uwarunkowania. Odpowiednio przeszkolony personel organizuje również spotkania informacyjne w szkołach oraz debaty z udziałem lokalnych i regionalnych polityków, a także reprezentuje UE np. podczas targów. Dzięki ponad milionowi pytań, które każdego roku są kierowane do punktów informacyjnych, unijni decydenci mają również okazję poznać potrzeby i obawy obywateli.
Centra Dokumentacji Europejskiej promują wiedzę i badania naukowe na temat integracji UE. Oferują szeroki zbiór publikacji na tematy europejskie oraz zachęcają środowiska naukowe, by włączyły się w debatę na temat Europy.
Team Europe, trzecia sieć informacyjna działająca pod szyldem Europe Direct, to grupa ekspertów współpracująca z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Tworzą ją specjaliści zajmujący się wieloma aspektami polityki europejskiej – prawnicy, ekonomiści, politolodzy, historycy, socjologowie. Członkowie TE uczestniczą w debatach i konferencjach, biorą udział w programach radiowych i telewizyjnych. Zainteresowane instytucje i organizacje mogą zwracać się do nich, aby uzyskać ekspercką wiedzę lub analizę na konkretny temat.
Więcej:
https://ec.europa.eu/poland/sites/poland/files/docs/komisja_europejska.pdf