2021-07-26
wydarzenia
3 miliardy dodatkowych drzew dla Europy
Komisja przyjęła nową unijną strategię leśną do 2030 r., która stanowi wkład do wniosków mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. oraz uczynienie z Europy pierwszego na świecie kontynentu neutralnego dla klimatu do 2050 r. dzięki posadzeniu. 3 miliardów nowych drzew do końca dekady.
Lasy są niezbędnym sojusznikiem w walce ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej. Funkcjonują jako pochłaniacze dwutlenku węgla, ale mogą również zmniejszać wpływ zmian klimatycznych – na przykład ochładzając miasta, chroniąc przed poważnymi powodziami i zmniejszając skutki susz. Są to również cenne ekosystemy, będące domem dla znacznej części bioróżnorodności Europy.
Ich usługi ekosystemowe przyczyniają się do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, między innymi poprzez regulację wody, dostarczanie żywności, leków i materiałów, a także oczyszczanie powietrza i wody. Ale lasy to także miejsce rekreacji, wypoczynku i nauki, a także zabezpieczenia środków do życia.
Nowa strategia leśna UE do 2030 r. jest sztandarową inicjatywą z zeszłotygodniowego pakietu Europejskiego Zielonego Ładu, który opiera się również na unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. Określa wizję i zawiera konkretne działania na rzecz zwiększenia ilości i jakości lasów w UE oraz wzmocnienie ich ochrony, odbudowy i odporności.
Lasy Europy są zagrożone. Dlatego będziemy pracować nad ich ochroną
Wiceprzewodniczący wykonawczy Timmermans powiedział: „Lasy Europy są zagrożone. Dlatego będziemy pracować nad ich ochroną i odtworzeniem, usprawnieniem gospodarki leśnej oraz wsparciem leśników i opiekunów lasów. W końcu wszyscy jesteśmy częścią natury. To, co robimy, aby walczyć z kryzysem klimatycznym i bioróżnorodności, robimy dla naszego zdrowia i przyszłości”.
Ochrona, odbudowa i zrównoważone zarządzanie
Proponowane działania zwiększą sekwestrację dwutlenku węgla poprzez ulepszone pochłaniacze i zapasy, przyczyniając się w ten sposób do łagodzenia zmian klimatu. Strategia zobowiązuje do ścisłej ochrony lasów pierwotnych i starych, przywracania lasów zdegradowanych i zapewnienia ich zrównoważonego zarządzania.