Aktualności

2023-10-04

wydarzenia

36 tys. osób urodzonych w 2005 roku może wygrać w konkursie DiscoverEU bezpłatny bilet na podróż po Europie

Komisja otwiera dziś jesienną rundę zgłoszeń do konkursu DiscoverEU, w którym 36 tys. młodych ludzi wygra bezpłatne bilety kolejowe na podróż po Europie.


Konkurs rozpoczyna się dzisiaj o godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego i zakończy się 18 października o godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Aby zdobyć bilet, młodzi ludzie muszą wejść na Europejski Portal Młodzieżowy i odpowiedzieć na 5 pytań konkursowych i jedno dodatkowe pytanie rozstrzygające. Laureaci, urodzeni między 1 stycznia 2005 r. a 31 grudnia 2005 r., będą mogli podróżować po Europie przez okres do 30 dni od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2025 r. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Unii Europejskiej i państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+ (Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja).

Laureaci konkursu będą mogli pojechać trasą nowego europejskiego Bauhausu zainaugurowaną w styczniu 2023 r. Celem jest zainspirowanie młodych ludzi przy wyborze kierunków podróży oraz propagowanie w Unii Europejskiej takich wartości jak „piękno, zrównoważoność i wspólnota”. Uczestnicy będą również nadal mogli korzystać z inicjatyw zainaugurowanych w 2022 r. w ramach Europejskiego Roku Młodzieży takich jak „Młodzież odkrywa kulturę dzięki DiscoverEU w 2022 r.” oraz Szlak kulturowy DiscoverEU. Szlak kulturowy łączy różne miejsca docelowe i sektory kultury, takie jak architektura, muzyka, sztuki piękne, teatr, moda, wzornictwo itp. Młodzież podróżująca w ramach DiscoverEU może odwiedzić Europejskie Stolice Kultury, miejsca znajdujące się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO lub obiekty, którym przyznano znak dziedzictwa europejskiego. Oprócz tego mogą zatrzymać się w miastach, którym przyznano nagrodę Access City. Są to miasta, które szczególnie wyróżniły się w swoich staraniach na rzecz zapewnienia lepszej dostępności wszystkim ludziom, niezależnie od wieku, mobilności czy zdolności. Uczestnicy będą mogli ponownie skorzystać z karty rabatowej, która zapewni im dostęp do ponad 40 tys. zniżek na transport publiczny, bilety wstępu do instytucji kultury, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi dostępne w kwalifikujących się krajach.  

Agencje narodowe Erasmus+ wspierają młodych ludzi, organizując spotkania informacyjne przed wyjazdem, by przygotować ich do podróży. Agencje narodowe często organizują również spotkania DiscoverEU – interesujące wydarzenie kulturalne we wszystkich krajach programu Erasmus+, które trwa od jednego do trzech dni. Takich spotkań odbyło się do tej pory ponad 100 i będą one kontynuowane w kolejnych latach.

Ponieważ włączenie społeczne jest absolutnym priorytetem programu Erasmus+, uczestnicy z niepełnosprawnościami lub z problemami zdrowotnymi mogą w trakcie podróży korzystać ze wsparcia. Poza tym w październiku 2022 r. agencje narodowe programu Erasmus+ zainaugurowały „Działanie na rzecz włączenia DiscoverEU”, które pozwala ubiegać się o dofinansowanie organizacjom pracującym z osobami młodymi o mniejszych szansach oraz nieformalnym grupom młodzieży. Uczestnicy Działania na rzecz włączenia DiscoverEU otrzymają dodatkowe wsparcie, takie jak możliwość podróżowania z osobami towarzyszącymi. W 2023 r. organizowane są dwa zaproszenia do składania wniosków w ramach działania na rzecz włączenia. W ramach pierwszego zaproszenia, które odbyło się w październiku 2022 r., agencje narodowe programu Erasmus+ wybrały 108 projektów. Pierwsze osoby rozpoczęły podróż w ramach tego działania w marcu 2023 r. 

Komisja zachęca do zrównoważonego podróżowania koleją. Dostępne są jednak specjalne rozwiązania dla młodych ludzi z regionów najbardziej oddalonych, krajów i terytoriów zamorskich, obszarów oddalonych i wysp.

Kontekst

Komisja zainicjowała konkurs DiscoverEU w czerwcu 2018 r. po działaniu przygotowawczym Parlamentu Europejskiego. Konkurs został włączony do nowego programu Erasmus+ na lata 2021–2027.

Od 2018 r. w rywalizacji o 248 tys. biletów na podróż udział wzięło już ponad milion kandydatów. Z najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród laureatów konkursu po zakończeniu podróży wynika, że dla 72 proc. z nich był to pierwszy w życiu wyjazd pociągiem za granicę. Dla wielu z nich była to także pierwsza podróż bez rodziców lub innych dorosłych. Większość uczestników twierdzi, że dzięki temu doświadczeniu stali się bardziej samodzielni.

Z ankiety wynika również, że udział w programie DiscoverEU stał się dla nich okazją, by lepiej poznać inne kultury i dowiedzieć się więcej o historii Europy. To doświadczenie pozwoliło im również udoskonalić znajomość języków obcych. Ponad dwie trzecie uczestników stwierdziło, że gdyby nie DiscoverEU, nie byłoby ich stać na taką podróż. Uczestnicy mogą zostać ambasadorami programu DiscoverEU. Mogą również kontaktować się online z innymi podróżującymi w oficjalnej grupie #DiscoverEU, aby podzielić się doświadczeniami lub zasięgnąć porady, zwłaszcza na temat różnic kulturowych lub sposobów podróżowania z użyciem narzędzi cyfrowych i w sposób zrównoważony.

Aby zgłosić się do udziału w konkursie, kwalifikujący się kandydaci muszą wypełnić quiz wielokrotnego wyboru sprawdzający ich ogólną wiedzę o Unii Europejskiej oraz inicjatywach unijnych skierowanych do młodych ludzi. W quizie zadawane jest również pytanie dodatkowe. Im bardziej odpowiedź będzie zbliżona do prawidłowej odpowiedzi, tym więcej punktów uzyska kandydat. Umożliwi to Komisji stworzenie rankingu kandydatów. Komisja będzie oferować bilety kolejnym osobom w rankingu aż do wyczerpania dostępnych biletów.

załączniki

Update cookies preferences