2021-10-13
wydarzenia
Co cyberbezpieczeństwo w UE oznacza dla Ciebie?
Od wykradzionych danych po sparaliżowane szpitale: cyberataki mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. Dowiedz się więcej o znaczeniu cyberbezpieczeństwa.
Pandemia koronawirusa przyspieszyła cyfrową transformację gospodarki i społeczeństwa, co niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i wyzwania. Do 2030 r. do internetu może być podłączonych 125 miliardów urządzeń, w porównaniu z 27 miliardami w 2021 r.; oczekuje się, że 90% osób w wieku powyżej sześciu lat będzie online.
Definicje
- Cyberataki to próby niewłaściwego wykorzystania informacji poprzez kradzież, niszczenie lub ujawnianie ich i mają na celu zakłócenie lub zniszczenie systemów i sieci komputerowych.
- Cyberbezpieczeństwo obejmuje bezpieczeństwo informacji i komunikacji, technologie operacyjne oraz platformy informatyczne wymagane do zapewnienia bezpieczeństwa systemów cyfrowych.
- Cyberobrona obejmuje analizy i strategie cyberbezpieczeństwa i zagrożeń w celu ochrony przed zagrożeniami dla obywateli, instytucji i rządów.
Cyberzagrożenia w UE: koszty osobiste i społeczne
Korzystanie z rozwiązań cyfrowych od dawna rośnie, a lockdowny, gdy pracowaliśmy zdalnie, robiliśmy zakupy i utrzymywaliśmy kontakt online, jeszcze bardziej przyspieszyły ten proces. Rozwiązania cyfrowe mogą przynosić korzyści konsumentom i wspierać gospodarkę oraz odbudowę po pandemii, jednak druga strona medalu to wzrost złośliwej aktywności w internecie.
Atakujący wykorzystują witryny phishingowe i wiadomości e-mail ze złośliwymi linkami i załącznikami, aby wykraść informacje bankowe lub szantażować organizacje po zablokowaniu ich systemów informatycznych i danych.
Bezpieczna cyberprzestrzeń jest podstawą jednolitego rynku cyfrowego UE: umożliwia rozwiązania i uwalnia ich pełny potencjał, dając ludziom pewność siebie w Internecie. Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego z 2019 r. wykazał, że obawy dotyczące bezpieczeństwa ograniczyły lub uniemożliwiły 50% użytkownikom internetu w UE ich aktywności online. Indeks z 2020 r. wykazał, że 39% obywateli UE korzystających z internetu doświadczyło problemów związanych z bezpieczeństwem.
Szkody wyrządzone przez cyberataki wykraczają poza gospodarkę i finanse - wpływają nawet na fundamenty demokracji UE i zagrażają podstawowym funkcjom społeczeństwa.
Usługi podstawowe i kluczowe sektory, takie jak transport, energia, zdrowie i finanse, stają się coraz bardziej zależne od technologii cyfrowych. To, wraz ze wzrostem liczby fizycznych obiektów podłączonych do internetu rzeczy, może mieć bezpośrednie konsekwencje, przez co cyberbezpieczeństwo może stać się kwestią życia lub śmierci.
Np. cyberataki na szpitale, przez co muszą one przekładać pilne procedury medyczne, lub ataki na sieci energetyczne i wodociągi zagrażają dostawom podstawowych usług. Ponieważ samochody i domy są coraz bardziej podłączone do internetu, mogą być zagrożone lub wykorzystywane w nieprzewidziany sposób.
Cyberataki przeprowadzane na przykład z wykorzystaniem dezinformacji, presji ekonomicznej i konwencjonalnych ataków z użyciem broni testują odporność demokratycznych państw i instytucji, bezpośrednio atakując pokój i bezpieczeństwo UE.
Cyberbezpieczeństwo w UE
Firmy i organizacje w UE wydają na cyberbezpieczeństwo o 41% mniej niż ich odpowiedniki w USA. Unia Europejska pracuje nad wzmocnieniem cyberbezpieczeństwa, aby UE mogła stać się globalnym graczem cybernetycznym. Posłowie do PE zaapelowali niedawno o rozwinięcie wspólnych unijnych zdolności w zakresie cyberobrony i pracują nad zapewnieniem wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE.