2021-10-29
wydarzenia
COP26: UE zachęca partnerów do przekształcenia ambicji w działania i do realizacji porozumienia paryskiego
W dniach 1–12 listopada Komisja Europejska weźmie udział w konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP26) w Glasgow (Wielka Brytania). W dniach 1-2 listopada przewodnicząca von der Leyen będzie reprezentować Komisję na światowym szczycie przywódców, który stanowi oficjalne rozpoczęcie COP26. Wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans będzie przewodniczył zespołowi negocjacyjnemu UE. Komisarz Kadri Simson również weźmie udział w COP26, a UE będzie gospodarzem ponad 150 imprez towarzyszących odbywających się w pawilonie UE.
Komisja będzie nakłaniać wszystkie strony do wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego i do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Będzie również namawiać kraje rozwinięte do zwiększenia finansowania działań związanych z klimatem, aby osiągnąć uzgodniony w Paryżu cel w wysokości 100 mld dolarów, do którego UE już teraz wnosi ponad 25 mld dolarów, a wkład ten ma się jeszcze zwiększyć, oraz pracować nad sfinalizowaniem pakietu paryskiego.
W swojej wypowiedzi przed COP26 przewodnicząca Ursula von der Leyen stwierdziła: Trwa światowy wyścig zmierzający do osiągnięcia zerowych emisji netto w połowie obecnego stulecia. Działając razem, możemy zwyciężyć. Podczas COP26 jesteśmy zobligowani do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń. W Europie mamy wszystko, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. i zmniejszyć emisje o co najmniej 55 proc. do 2030 r. W Glasgow będę wzywała innych światowych liderów, aby poszli w nasze ślady; realizowali innowacje oraz inwestowali w nową strategię zrównoważonego rozwoju. Mówiąc krótko – aby się prężnie rozwijali i tworzyli zdrowsze społeczeństwa, zapewniając naszej planecie lepszą przyszłość.
Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, Frans Timmermans, powiedział: W celu podjęcia odważnych globalnych działań na rzecz klimatu konieczne jest, byśmy wykorzystali dorobek nauki, poparcie społeczne i intensywną kontrolę publiczną, jaką zapewnią najbliższe dwa tygodnie. Jedynie dzięki współpracy możemy chronić przyszłość ludzkości na naszej planecie. W ostatnich tygodniach współpracowałem z partnerami z każdego kontynentu, aby przygotować grunt pod przyszłe rozmowy. Musimy teraz wszyscy podjąć działania zmierzające do sfinalizowania pakietu paryskiego, przyspieszyć nasze redukcje emisji i zapewnić finansowanie działań związanych z klimatem, których potrzebuje świat.
Na mocy porozumienia paryskiego 195 państw zgodziło się przedłożyć ustalone na poziomie krajowym wkłady, które stanowią ich indywidualne cele w zakresie redukcji emisji. Łącznie ustalone na poziomie krajowym wkłady powinny się przyczynić do utrzymania zmiany temperatury na świecie poniżej 2°C i jak najbliżej wartości 1,5°C do końca wieku. Najnowsze sprawozdanie podsumowujące UNFCCC, opublikowane w tym miesiącu, wskazuje, że obecne ustalone na poziomie krajowym wkłady nie gwarantują osiągnięcia celów porozumienia paryskiego, co zbliża nas do niebezpiecznego wzrostu temperatury o 2,7°C oznaczającego globalne ocieplenie o niezwykle szkodliwych skutkach stanowiących wyzwanie egzystencjalne.
Kraje rozwinięte zobowiązały się do uruchomienia w latach 2020–2025 łącznej kwoty 100 mld dolarów rocznie międzynarodowego finansowania działań związanych z klimatem, aby pomóc najbardziej narażonym państwom i małym państwom wyspiarskim, w szczególności w ich staraniach na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej. UE jest największym darczyńcą wnoszącym ponad jedną czwartą wartości tego celu, a przewodnicząca von der Leyen zapowiedziała niedawno przeznaczenie dodatkowych 4 mld euro z budżetu UE do 2027 r. Jednak inni partnerzy muszą teraz zintensyfikować swoje starania i uzupełnić bieżący deficyt wynoszący blisko 20 mld dolarów. Finansowanie działań związanych z klimatem ma kluczowe znaczenie dla wspierania narażonych społeczności w zakresie ich ochrony się przed skutkami zmiany klimatu, oraz dla rozwoju zielonej gospodarki.
Sześć lat po przyjęciu porozumienia paryskiego UE będzie również negocjować z innymi stronami na COP26 finalizację pakietu paryskiego dotyczącego zasad i procedur wdrażania porozumienia. W szczególności dążymy do porozumienia, które zapewni integralność środowiskową światowych rynków dwutlenku węgla oraz do porozumienia w sprawie przejrzystości i obowiązków sprawozdawczych. Dobrze funkcjonujący międzynarodowy rynek dwutlenku węgla może generować dodatkowe inwestycje w zieloną transformację i przyspieszyć redukcję emisji w efektywny ekonomicznie sposób.
Organizowane przez UE imprezy towarzyszące COP26
Podczas konferencji w pawilonie UE w Glasgow i w internecie odbędzie się ponad 150 imprez towarzyszących. Imprezy te, organizowane przez różne kraje i organizacje z Europy i całego świata, będą dotyczyć szerokiego zakresu kwestii związanych z klimatem, takich jak: transformacja sektora energetycznego, zrównoważone finansowanie, badania naukowe i innowacje.
Kontekst
Unia Europejska jest światowym liderem działań w dziedzinie klimatu, ponieważ już od 1990 r. ograniczyła emisje gazów cieplarnianych o 31 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym wynoszącym 60 proc. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi, przedstawionemu w grudniu 2019 r., UE jeszcze bardziej podniosła poziom swoich ambitnych celów klimatycznych, zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Cel ten stał się prawnie wiążący wraz z przyjęciem Europejskiego prawa o klimacie i jego wejściem w życie w lipcu 2021 r. W prawie o klimacie wyznaczono również cel pośredni polegający na zmniejszeniu do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Ten cel na 2030 r. został przekazany do UNFCCC w grudniu 2020 r. jako ustalony na poziomie krajowym wkład UE w ramach porozumienia paryskiego. Aby wywiązać się z tych zobowiązań, w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków mających na celu dostosowanie polityki UE w zakresie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r.