2020-12-01
wydarzenia
COVID-19: Parlament apeluje o pełną funkcjonalność strefy Schengen
Parlament przyjął rezolucję (przy 619 głosach za, 45 przeciw i 28 wstrzymujących się), w której podkreślił potrzebę szybkiego powrotu do pełnej funkcjonalności strefy Schengen bez kontroli na granicach wewnętrznych. Podczas pandemii COVID-19 należy przestrzegać zasad i prawodawstwa Schengen, aby uniknąć fragmentarycznego podejścia do UE, twierdzą posłowie. Parlament apeluje o większą elastyczność, środki lokalne, lepszą koordynację i współpracę, a także plany awaryjne, aby tymczasowe kontrole graniczne nie stały się półtrwałe.
Zdaniem posłów do PE ograniczenia swobody przemieszczania się w UE powinny pozostać wyjątkiem w czasie pandemii.
Ochrona swobody poruszania się
Tekst wskazuje na negatywne skutki, jakie ma zamknięcie granic wewnętrznych w UE dla obywateli w regionach przygranicznych i pracowników transgranicznych, a także studentów i par mieszkających w różnych krajach. Posłowie podkreślili, że ograniczenia w swobodnym przepływie powinny pozostać wyjątkiem, sugerując, że zastąpienie ich ukierunkowanymi środkami, które są zgodne z zasadami proporcjonalności i niedyskryminacji. Obywatele pochodzący z regionów przygranicznych i pracownicy transgraniczni powinni być zwolnieni z takich ograniczeń, pod warunkiem poszanowania zaleceń i środków ostrożności odpowiednich władz.
Współpraca transgraniczna i dostęp do informacji
Komisja i państwa członkowskie powinny zintensyfikować swoje wysiłki w zakresie koordynowania wspólnej reakcji UE na pandemię, w szczególności w odniesieniu do zasad kwarantanny, śledzenia kontaktów, strategii testowania, wzajemnego uznawania testów i tymczasowych ograniczeń dotyczących podróży do UE, które nie są niezbędne. Posłowie wezwali do kompatybilności między aplikacjami do śledzenia oraz dostępu do wiarygodnych, aktualnych, wielojęzycznych informacji na temat ograniczeń w podróżowaniu i środków bezpieczeństwa w całej UE.
Zasady Schengen
W tekście przypomniano, że strategia dotycząca przyszłości Schengen jest kluczową inicjatywą Komisji na 2021 r. oraz że ukończenie tworzenia strefy Schengen jest niezbędne, aby wszyscy obywatele UE mogli w równym stopniu korzystać ze swoich unijnych praw.
Kontekst
Ta rezolucja jest wynikiem petycji otrzymanej przez Parlament w sprawie systemu Schengen i środków podjętych w czasie kryzysu związanego z COVID-19. W petycji wskazano na ograniczenia swobody przemieszczania się i zwrócono się o zbadanie legalności zamknięcia granic.