Aktualności

2020-04-28

wydarzenia

Do Zakopanego pojedziemy szybciej i bezpieczniej dzięki wsparciu UE

Dzisiaj na drodze ekspresowej S7, tzw. „Zakopiance”, połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Prawa nitka tunelu została wydrążona jesienią ubiegłego roku. Ten odcinek drogi ekspresowej S7 budowany jest z dofinansowaniem z funduszy UE w kwocie ponad 1,3 mld złotych, co stanowi ponad połowę inwestycji.


 „Ta unijna inwestycja drogowa łącząca Europę służyć będzie Polakom i innym Europejczykom. Skorzystają z niej mieszkańcy Małopolski, udający się w Tatry turyści z innych części kraju, a także kierowcy ciężarówek z Polski, Litwy czy Chorwacji. Ten odcinek drogi ekspresowej S7 stanowi część Europejskiej sieci TEN-T, a wsparcie z budżetu Unii gwarantuje bezpłatność przejazdu tunelem” - zaznaczył Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 W wideokonferencji z udziałem mediów zorganizowanej z tej okazji, udział wzięli m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Janusz Wojciechowski, p.o. Dyrektora CUPT Joanna Lech oraz p.o. Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

 „Polacy czekają na Zakopiankę od wielu lat. Wreszcie te oczekiwania stają się rzeczywistością. Przebicie drugiej nitki tunelu to kolejny ważny etap na drodze do celu, jakim jest ukończenie realizacji tej inwestycji” – podkreśla Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 „Dzięki tunelowi, kierowcy jak po nitce do kłębka, w sposób bezpieczny i komfortowy będą pokonywali trasę, którą do tej pory określali drogą przez mękę. Mówiąc o budowie S7 na odcinku Lubień - Rabka nie sposób nie wspomnieć o Funduszach Europejskich, które w ponad połowie pokrywają koszty budowy drogi. Trasa nie tylko ze względu na to, że powstaje przy wsparciu środków unijnych, będzie miała europejski wymiar, ale również dlatego, że połączy Polskę z południowymi sąsiadami. Dla portów w Gdańsku i Gdyni ma znaczenie strategiczne, a Słowację bardzo "przybliży" do morza – dodał Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

„Z GDDKiA zawarliśmy w obecnej perspektywie dotąd aż 61 umów z dofinansowaniem z POIiŚ, w tym umowę o dofinansowanie właśnie tej inwestycji. CUPT m.in. we współpracy z resortem infrastruktury oraz funduszy i polityki regionalnej stara się w najlepszy możliwy sposób wesprzeć beneficjentów w tym wymagającym okresie. Z uznaniem obserwujemy zaangażowanie beneficjentów takich jak GDDKiA, którzy dokładają wielu starań, by projekty toczyły się zgodnie z zakładanym harmonogramem, a ten jest doskonałym przykładem tego, że mimo trudności, z którymi wszyscy się borykamy w czasie pandemii, jest to możliwe.” – powiedziała podczas dzisiejszej wideokonferencji Joanna Lech, p.o. Dyrektora CUPT.

„Dzisiejsza uroczystość z pewnością cieszy użytkowników dróg nie tylko w Małopolsce, ale również turystów, którzy odwiedzają Podhale i Tatry. Prace budowlane są prowadzone rzetelnie, skutecznie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Liczę, że wszyscy zaangażowani w tę inwestycję staną na wysokości zadania i już w 2021 r. kierowcy będą mogli skorzystać z tunelu pod górą Luboń Mały”. – mówił dziś Tomasz Żuchowski, p.o. Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.Umowa o dofinansowanie projektu „Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Lubień - Rabka” została podpisana przez CUPT i GDDKiA we wrześniu 2017 roku.  Całkowita wartość projektu wynosi 2,53 mld PLN, a wartość dofinansowania UE to 1,32 mld PLN.

 

załączniki

Update cookies preferences