Aktualności

2019-10-23

wydarzenia

Donald Tusk po raz ostatni prezentuje rezultaty europejskiego szczytu

Dziś rano Europosłowie dyskutowali o rezultatach szczytu UE 17 i 18 października z Przewodniczącymi Tuskiem i Junckerem.


Podczas przemówienia otwierającego dyskusję, ostatniego w Parlamencie Europejskim, Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potępił jednostronne działania wojskowe Turcji w północno-wschodniej Syrii i wezwał do wycofania wojsk i poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego. Potwierdził również solidarność UE z Cyprem w obliczu nielegalnych odwiertów Turcji u jego wybrzeża. W sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu, podkreślił, że "scenariusz braku porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją". Odnosząc się do "trudnej debaty na temat rozszerzenia", prezydent Tusk nazwał decyzję o niepodejmowaniu rozmów akcesyjnych z Północną Macedonią i Albanią "błędem".

 

Odchodzący Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że porozumienie w sprawie Brexitu daje zapewnienia prawne oraz jest zgodne z oczekiwaniami Parlamentu Europejskiego. W kwestii budżetu UE, podkreślił, że pomimo nieuchronnych trudności, nie można zaakceptować ostatnich propozycji płynących z Rady, „nie można kształtować Europy przy pomocy 1% PKB”.

 

Liderzy grup politycznych w PE oświadczyli, że wyrażenie potępienia dla Turcji nie jest wystarczające i wezwali Radę, Komisję oraz państwa członkowskie do podjęcia adekwatnych działań. Większość posłów podkreślała, że osiągnięcie porozumienia w sprawie uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest pozytywnym rezultatem, potwierdzili oni, że Parlament powinien wykonać swoją część pracy dopiero po ratyfikacji umowy w Wielkiej Brytanii, i podkreślili jak ważna jest wystarczająca ilość czasu dla deputowanych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w UE, aby dokonać przeglądu umowy.

 

Większość mówców zabierających głos w sprawie długoletniego budżetu UE (WRF) wzywało Radę do potwierdzenia funduszy w wysokości odpowiadającej ambitnym celom wyznaczonym przez Parlament Europejski oraz Kandydatkę na Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Wypowiadający się na temat rozszerzenia na Bałkany Zachodnie niemal w całości potępili niemożność osiągnięcia jednomyślności w Radzie Europejskiej pomimo przeważającego poparcia w całej UE.

 

Podczas wygłaszania uwag końcowych Przewodniczący Donald Tusk stwierdził, że „biorąc pod uwagę dzisiejszą debatę, nie ma wątpliwości, że Wielka Brytania powinna potraktować swoją prośbę o przedłużenie z całą powagą”.

załączniki

Update cookies preferences