Aktualności

2025-02-18

wydarzenia

EUROBAROMETER: Koszty utrzymania i środowisko to główne obawy młodych ludzi w UE

Badanie Eurobarometru wśród obywateli UE w wieku 16-30 lat pokazuje, że media społecznościowe są ich głównym źródłem informacji i że większość zdaje sobie sprawę z ryzyka dezinformacji w internecie. 


Rosnące ceny i koszty życia stanowią poważne zmartwienie dla 40% respondentów, którzy wzięli udział w najnowszym badaniu Eurobarometru, opublikowanym w poniedziałek. Jedna trzecia uczestników uważa, że UE powinna skupić się na ochronie środowiska i zmianach klimatycznych w ciągu najbliższych pięciu lat, podczas gdy 31% sądzi, że priorytetem powinny być gospodarka i tworzenie miejsc pracy.


Prawie trzy na dziesięć osób (29%) uważa, że UE powinna koncentrować się na ochronie społecznej, opiece zdrowotnej i dostępie do świadczeń socjalnych. Więcej niż jedna piąta respondentów wskazała na edukację i szkolenia (27%), mieszkalnictwo (23%) oraz obronność i bezpieczeństwo UE (21%) jako kluczowe priorytety. Kwestie obronności szczególnie niepokoją młodych ludzi z Czech (36%), Polski (33%) i Estonii (32%).

Roberta Metsola powiedziała: "Słuchanie młodych Europejczyków i ich obaw jest kluczowe dla polityków, decydentów i demokracji europejskiej. Młodzi ludzie dziś martwią się rosnącymi cenami, zmianami klimatu, bezpieczeństwem i możliwością znalezienia dobrej pracy. To są kwestie, które musimy uwzględniać w każdej podejmowanej decyzji i każdym uchwalanym prawie. W przeciwnym razie ryzykujemy utratę całego pokolenia na rzecz rozczarowania."


Media społecznościowe wyprzedzają telewizję jako główne źródło informacji

Media społecznościowe wyprzedzają telewizję jako główne źródło informacji
Media społecznościowe są głównym źródłem informacji na temat polityki i spraw społecznych dla 42% respondentów w wieku 16-30 lat, podczas gdy telewizja zajmuje drugie miejsce (39%). Preferencja dla telewizji jest szczególnie zauważalna wśród osób w wieku 25-30 lat. Ta grupa wiekowa częściej korzysta również z platform informacyjnych online i radia niż osoby w wieku 16-18 lat. Młodsze osoby (16-18 lat) częściej polegają na mediach społecznościowych (45%) niż osoby w wieku 25-30 lat (39%) i ufają rodzinie, przyjaciołom lub kolegom w kwestii informacji (29% w porównaniu do 23%).

"Krajobraz informacyjny szybko się zmienia. Ponieważ większość młodych ludzi czerpie wiadomości głównie z mediów społecznościowych, politycy i platformy społecznościowe mają szczególną odpowiedzialność za walkę z rosnącą dezinformacją", dodała przewodnicząca Metsola.

Telewizja pozostaje również głównym źródłem informacji dla młodych ludzi w Portugalii (53%), Włoszech (52%), Słowenii (45%) i Francji (43%). Prasa internetowa i/lub platformy informacyjne oraz radio są źródłami informacji dla 26% młodszych uczestników badania i 16% ich starszych odpowiedników. W edycji badania z 2021 roku głównymi źródłami wiadomości były media społecznościowe i strony informacyjne (każde z nich zostało wskazane przez 41% respondentów).


Instagram and TikTok to najczęściej wykorzystywane media społecznościowe do pozyskiwania wiadomości

Instagram jest najpopularniejszą platformą do zdobywania wiadomości o polityce i sprawach społecznych wśród młodych ludzi (47%), następnie TikTok (39%). X (dawniej Twitter) jest wykorzystywany jedynie przez 21% młodych ludzi, jak pokazuje badanie.


Młodzi ludzie są świadomi swojej ekspozycji na dezinformację

Znaczna większość (76%) młodych ludzi uważa, że byli wcześniej narażeni na dezinformację i fałszywe wiadomości.
W dziewięciu krajach UE ponad połowa respondentów zgłasza, że była narażona na dezinformację "często" lub "bardzo często", przy czym najwyższy odsetek odnotowano na Malcie (59%), Węgrzech (58%), w Grecji (57%), Luksemburgu (55%) i Belgii (54%). Z kolei odsetek osób, które uważają, że nigdy nie były narażone na dezinformację i fałszywe wiadomości, jest najwyższy w Rumunii (19%) i Bułgarii (11%).

70% uczestników badania było pewnych, że potrafi rozpoznać dezinformację. Respondenci z Malty i Chorwacji byli najbardziej pewni swojej zdolności do jej rozpoznania, podczas gdy ci z Austrii, Niemiec i Słowenii czuli się najmniej pewni. 

Kontekst

Badanie Eurobarometru Młodzieżowego zostało przeprowadzone przez Ipsos w dniach 25 września - 3 października 2024 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. W badaniu wzięło udział 25 863 młodych ludzi w wieku 16-30 lat, którzy byli ankietowani za pomocą wywiadów internetowych (CAWI) na podstawie paneli online. Wyniki zostały zważone zgodnie z proporcją tej grupy wiekowej w każdym kraju UE.

załączniki

Update cookies preferences