2025-07-03
wydarzenia
Europejczycy uważają przeciwdziałanie zmianie klimatu za priorytet i popierają niezależność energetyczną
Zdecydowana większość Europejczyków uważa, że zmiana klimatu jest poważnym problemem (85 proc.) - wynika z opublikowanego nowego badania Eurobarometru.
Spośród ankietowanych 8 na 10 (81 %) popiera ogólnounijny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Z gospodarczego punktu widzenia ponad trzy czwarte (77 %) Europejczyków zgadza się, że koszty szkód spowodowanych zmianą klimatu są znacznie wyższe niż inwestycje niezbędne do przejścia na neutralność emisyjną.
Większość Europejczyków (85 %) zgadza się, że przeciwdziałanie zmianie klimatu powinno być priorytetem w celu poprawy zdrowia publicznego i jakości życia. Podobnie 83 % ankietowanych zgadza się, że lepsze przygotowanie się na negatywne skutki zmiany klimatu poprawi życie obywateli UE. Obywatele europejscy odczuwają również wpływ zmiany klimatu na ich codzienne życie. Średnio prawie 4 na 10 Europejczyków (38 %) czuje się osobiście narażonych na ryzyko i zagrożenia związane ze środowiskiem i klimatem. Ponad połowa tych, którzy czują się w ten sposób, pochodzi z 8 państw członkowskich; głównie w Europie Południowej, ale także w Polsce i na Węgrzech.
Wsparcie na rzecz odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i autonomii energetycznej
Blisko dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (88%) uważa, że ważne jest, aby UE podjęła działania na rzecz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych, a ta sama liczba (88%) uważa, że ważne jest, aby UE podjęła działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, na przykład poprzez zachęcanie ludzi do ocieplania domu, instalowania paneli słonecznych lub kupowania samochodów elektrycznych. Trzy czwarte (75%) uważa, że ograniczenie importu paliw kopalnych zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i przyniesie korzyści gospodarcze UE. 77 % Europejczyków zgadza się, że przeciwdziałanie zmianie klimatu będzie sprzyjać innowacjom. Ponad ośmiu na dziesięciu Europejczyków (84 %) zgadza się, że należy udzielić większego wsparcia europejskim przedsiębiorstwom, aby mogły konkurować na światowym rynku czystych technologii, co świadczy o publicznym poparciu dla Czystego Ładu Przemysłowego.
Obywatele zaangażowani w indywidualne działania i reformy strukturalne
Zdecydowana większość obywateli UEpodejmuje indywidualne działania w dziedzinie klimatu (92 %) i dokonuje zrównoważonych wyborów w swoim codziennym życiu. Jednak na pytanie, kto jest najlepiej przygotowany do przeciwdziałania zmianie klimatu, tylko 28% uważa, że jest najlepiej przygotowany do odwrócenia fali poprzez indywidualne działania. Obywatele uznali rządy krajowe (66 %), UE (59 %) oraz przedsiębiorstwa i przemysł (58 %) za najlepiej przygotowane do przeciwdziałania zmianie klimatu. 44 % uznało, że władze regionalne i lokalne są również przygotowane do podjęcia działań w dziedzinie klimatu.
Klimat w mediach
Podczas gdy badanie wykazało, że 84 proc. obywateli zgadza się, że zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka, ponad połowa respondentów (52 proc.) uważa, że tradycyjne media nie dostarczają jasnych informacji na temat zmiany klimatu, jej przyczyn i skutków. Patrząc szerzej na kanały komunikacji, 49 % uważa, że trudno jest odróżnić wiarygodne informacje od dezinformacji na temat zmiany klimatu w mediach społecznościowych.
Kontekst
Specjalne badanie Eurobarometru nr 565 na temat zmiany klimatu objęło 26 319 obywateli UE z różnych grup społecznych i demograficznych we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Badanie przeprowadzono w okresie od 18 lutego do 10 marca 2025 r. Wszystkie wywiady przeprowadzono twarzą w twarz, zarówno fizycznie w domach ludzi, jak i poprzez zdalną interakcję wideo.
UE od dawna jest światowym pionierem działań w dziedzinie klimatu, wprowadzając jedne z najbardziej kompleksowych na świecie ram polityki na rzecz ograniczenia emisji, stymulowania innowacji i budowania zrównoważonej i odpornej gospodarki. Dzięki wiążącym celom na 2030 r. i neutralności klimatycznej do 2050 r. UE nadal wzmacnia narzędzia niezbędne do przeprowadzenia sprawiedliwej i skutecznej transformacji. Opublikowana 28 maja przez Komisję ocena zaktualizowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu wykazuje większe ambicje i jaśniejsze krajowe ścieżki prowadzące do osiągnięcia wspólnych celów na 2030 r. Nowe inicjatywy, takie jak „Czysty ład przemysłowy”, pomagają pobudzić innowacje i zakotwiczyć politykę klimatyczną w długoterminowej konkurencyjności Europy poprzez przyspieszenie inwestycji w czyste technologie i wzmocnienie bazy przemysłowej. Plan działania na rzecz przystępnej cenowo energii wspiera gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w procesie transformacji, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i przystępność cenową energii. W miarę postępów w przygotowaniach do zmiany Europejskiego prawa o klimacie w celu uwzględnienia ambitnego celu na 2040 r. i przedstawienia w przyszłym roku nowego unijnego planu w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu UE pozostaje na dobrej drodze do neutralności klimatycznej, opartej na innowacjach, wspólnym dobrobycie i odporności.