2019-12-04
wydarzenia
Europejczycy wyrażają rekordowe poparcie dla euro
Zgodnie z wynikami najnowszego badania Eurobarometr więcej niż trzech na czterech obywateli uważa, że wspólna waluta jest dobra dla Unii Europejskiej. Jest to najwyższe poparcie od 2002 r., kiedy to rozpoczęto sondaże.
Respondenci odpowiedzieli na szereg pytań sięgających od podstawowych kwestii takich jak postrzeganie euro i praktyczne aspekty posługiwania się tą walutą, aż po ocenę sytuacji gospodarczej, polityki i reform w ich kraju i w strefie euro. W ramach ankiety pytano także o opinie i oczekiwania dotyczące dochodów gospodarstw domowych i inflacjii. W dniach 14–19 października 2019 r. przeprowadzono wywiady telefoniczne z około 17 500 osobami z 19 państw strefy euro.
Zgodnie z wynikami najnowszego badania Eurobarometr dotyczącego strefy euro 76 proc. respondentów uważa, że wspólna waluta jest dobra dla UE. Przewyższono tym samym o 2 punkty procentowe ubiegłoroczny rekord – jest to największe poparcie odnotowane od czasu wprowadzenia monet i banknotów euro w 2002 r. 65 proc. respondentów z całej strefy euro jest ponadto zdania, że euro jest korzystne dla ich własnego kraju: jest to również najwyższy odnotowany odsetek. Wspólna waluta cieszy się poparciem większości obywateli we wszystkich 19 państwach członkowskich strefy euro.
Euro jest wciąż jeszcze młodą walutą: w tym roku obchodziło swoje dwudzieste urodziny. Europejczycy widzą jednak wyraźnie bardzo praktyczne korzyści, które wspólna waluta przynosi im w codziennym życiu. Cztery piąte respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że euro ułatwiło prowadzenie działalności gospodarczej ponad granicami, porównywanie cen i robienie zakupów w innych krajach, w tym za pośrednictwem internetu. Większość bezwzględna w strefie euro jest również zdania, że dzięki euro podróżowanie stało się łatwiejsze i mniej kosztowne.
Euro to coś więcej niż tylko monety i banknoty: stanowi symbol jedności Europy i jej globalnej siły. Jest ono walutą już 340 milionów Europejczyków mieszkających w 19 państwach członkowskich. Przyniosło nam wszystkim wymierne korzyści: stabilne ceny, niższe koszty transakcji, ochronę oszczędności, bardziej przejrzyste i konkurencyjne rynki, wzrost wymiany handlowej, łatwiejsze podróżowanie i wyższe standardy życia. Na całym świecie około 60 krajów powiązało swoje waluty w pewien sposób z euro.
Gdy respondentów spytano o opinię na temat koordynacji polityk gospodarczych, w tym budżetowych, 69 proc. z nich powiedziało, że widzi potrzebę większej koordynacji w strefie euro, podczas gdy tylko 7 proc. wyraziło życzenie, by ograniczono współpracę w tym zakresie. Utrzymuje się także silne poparcie (80 proc.) dla reform ekonomicznych usprawniających działanie krajowych gospodarek. Widać to również w wynikach krajowych: we wszystkich państwach strefy euro poparcie wyraża zdecydowana większość respondentów.
Większość respondentów (65 proc.) stwierdziła, że są za wycofaniem nieporęcznych monet euro o nominałach jednego centa i dwóch centów oraz za wprowadzeniem obowiązkowego zaokrąglania płatności do najbliższych pięciu centów podczas zakupów w sklepach i supermarketach. W 16 z 19 państw strefy euro pomysł ten popiera większość bezwzględna.