Aktualności

2022-12-08

wydarzenia

Europejska Rada ds. Innowacji: ponad półtora miliarda euro na przełomowe technologie

Komisja przyjęła program prac Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) na 2023 r. 


Otwiera on możliwości finansowania o wartości 1,6 mld euro w 2023 r. dla naukowców i innowatorów w celu zwiększenia skali przełomowych technologii i tworzenia nowych rynków. Ponad pół miliarda euro przeznaczono na technologie nowej generacji w strategicznych dla Europy dziedzinach, w tym magazynowanie energii, kwantowe, półprzewodniki i bezpieczeństwo żywnościowe.

Nowe finansowanie na 2023 r. wzmacnia coraz większe osiągnięcia EIC we wspieraniu technologii o dużym oddziaływaniu i przedsiębiorstw typu start-up. W opublikowanym również dziś sprawozdaniu z oddziaływania EIC podkreślono, że Europejska Rada ds. Innowacji udzieliła już wsparcia 12 „jednorożcom”, zachęciła do inwestycji kontynuacyjnych o wartości ponad 10 mld euro i pozyskała wielokrotność ponad 2,6 razy dodatkowych inwestycji za pośrednictwem funduszu EIC.

Tegoroczny program prac obejmuje kilka nowości i działań pilotażowych wspierających nowy europejski program na rzecz innowacji.

Nowości

  • Zestaw ośmiu wyzwań dla przedsiębiorstw typu start-up i MŚP, aby stać się światowymi liderami w strategicznych obszarach technologii, z budżetem na dotacje i inwestycje w wysokości 525 mln euro.
  • Nowy program mający na celu zwiększenie przepływu talentów innowacyjnych do przedsiębiorstw typu start-up z sektora zaawansowanych technologii poprzez staże dla obiecujących naukowców.
  • Zwiększone wsparcie dla innowatorek, łączące „Akcelerator” EIC z przedsiębiorstwami wspieranymi przez inicjatywę „Women TechEU”.
  • Wsparcie dla testowania innowacji EIC przez publicznych i prywatnych zamawiających.
  • Dalsza współpraca z Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii (EIT) poprzez otwarcie usług w zakresie przyspieszenia działalności gospodarczej i uruchomienie wspólnej nagrody dla innowatorek EIC i EIT.

Wsparcie dla priorytetów UE

W programie prac na 2023 r. określono zaktualizowany zestaw „wyzwań EIC”. Przedsiębiorstwom typu start-up udostępniono ponad pół miliarda euro na rozwój przyszłych technologii, które przyczynią się do realizacji celów UE w zakresie przyspieszenia wprowadzania odnawialnych źródeł energii, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw półprzewodników i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw żywności, a także budownictwa przyjaznego dla środowiska. Wyzwania te będą bezpośrednio wspierać cele polityki UE, takie jak REPowerEUakt w sprawie czipównowy europejski Bauhaus, bezpieczeństwo żywnościowe i misje UE w ramach programu „Horyzont Europa”.

Finansowanie i wsparcie ze strony Europejskiej Rady ds. Innowacji w 2023 r.

  • „Pionier” EIC (343 mln euro) dla multidyscyplinarnych zespołów badawczych na wizjonerskie badania, które mogą prowadzić do przełomowych rozwiązań technologicznych (dotacje do 4 mln euro).
  • „Transformacja” EIC (128,3 mln euro) na rzecz przekształcania wyników badań w możliwości innowacji, z naciskiem na rezultaty uzyskane w ramach projektów „Pionier” EIC i projektów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dotyczących weryfikacji poprawności projektu. Środki te mają być przeznaczone na dopracowanie technologii i stworzenie uzasadnienia biznesowego dla konkretnych zastosowań (dotacje do 2,5 mln euro).
  • Instrument „Akcelerator” EIC (1,13 mld euro) dla przedsiębiorstw typu start-up i MŚP w celu opracowania i zwiększenia skali innowacji o dużym oddziaływaniu, które mogą tworzyć nowe rynki lub zakłócać istniejące (dotacje poniżej 2,5 mln euro, inwestycje kapitałowe od 0,5 do 15 mln euro).

Wszystkie projekty Europejskiej Rady ds. Innowacji mają dostęp do usług z zakresu przyśpieszenia rozwoju przedsiębiorstw, które zapewniają trenerów, mentorów i wiedzę fachową, partnerstwo z przedsiębiorstwami, inwestorami i innymi podmiotami oraz szereg usług i wydarzeń.

Widoczność i oddziaływanie

W sprawozdaniu na temat skutków EIC udokumentowano wpływ EIC na okres 2014 r. w ramach pierwszego pełnego roku jej działalności jako pełnoprawnej inicjatywy w ramach programu „Horyzont Europa” w 2021 r.

Udzielone dotychczas wsparcie doprowadziło do:

• Utworzenia portfela przedsiębiorstw EIC, których łączna wycena wynosi ponad 40 mld euro, w tym 12 „jednorożców” i 112 „centaurów”.

• Zachęcenia do inwestycji kontynuacyjnych o wartości ponad 10 mld euro w przedsiębiorstwa znajdujące się w portfelu, w tym przez z kapitału wysokiego ryzyka, przedsiębiorstw i krajowych banków prorozwojowych.

  • 20 proc. środków finansowych dla przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety w ramach instrumentu „Akcelerator” oraz ponad 30 proc. dla naukowczyń w ramach instrumentu „Pionier”.
  • Sfinalizowania 92 umów inwestycyjnych i pozyskania 500 mln euro współinwestycji wraz z funduszem EIC, co stanowi 2,6 EUR dodatkowych inwestycji kapitałowych na każde euro inwestycji za pośrednictwem funduszu EIC.

• Wsparcia dla ponad 500 projektów badawczych, które doprowadziły do powstania około 1375 innowacji, przy czym ponad 90 proc. z nich prawdopodobnie doprowadzi do powstania nowego lub ulepszonego produktu lub procesu.

• Przeznaczenia 100 mln euro na komercjalizację przełomowych pomysłów w ramach pierwszego zestawu zaproszeń do składania wniosków EIC dotyczących transformacji.

Kontekst

Europejska Rada ds. Innowacji została uruchomiona w marcu 2021 r., po udanym etapie pilotażowym w latach 2018–2020, jako główna nowość programu „Horyzont Europa”. Budżet EIC na lata 2021–2027 wynosi ponad 10 mld euro. Rada EIC, w skład której wchodzą niezależni członkowie powołani ze świata innowacji (przedsiębiorcy, naukowcy, inwestorzy, przedsiębiorstwa i inne podmioty z ekosystemu innowacji), doradza w zakresie strategii i wdrażania EIC.

EIC przyjmuje proaktywne podejście do zarządzania finansowaniem pod przewodnictwem kierowników programu EIC, którzy opracowują wizje przełomowych innowacji i technologii oraz kierują portfelami projektów, aby osiągnąć te cele.

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw typu start-up wybranych przez „Akcelerator EIC” zostało wzmocnione w wyniku restrukturyzacji funduszu EIC, który jest obecnie w stanie realizować inwestycje kapitałowe.

 

załączniki

Update cookies preferences