Aktualności

2019-01-11

wydarzenia

EUROPEJSKI ROK DZIEDZICTWA KULTUROWEGO 2018 POWOLI DOBIEGA KOŃCA!

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 powoli dobiega końca. Dwanaście miesięcy działań na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego zaowocowało wieloma wyjątkowymi projektami, a także dużym zaangażowaniem społecznym. Koordynatorem działań w Polsce było Międzynarodowe Centrum Kultury.


W ramach obchodów ERDK 2018 prawie 6 milionów osób wzięło udział w ponad 12 tysiącach wydarzeń organizowanych w 37 krajach!

– Jestem dumny, że Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego z powodzeniem dotarł do milionów ludzi w całej Europie i poza nią. Musimy teraz dopilnować, aby jego efekty pozostały żywe. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko przeszłość, ale również klucz do zbudowania spójnej i odpornej Europy przyszłości – powiedział Tibor Navracsics, Komisarz ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu podczas konferencji zamykającej ERDK w Wiedniu.

W Polsce patronat ERDK 2018 uzyskało ponad 300 inicjatyw z dużych ośrodków miejskich, miasteczek i wsi. Szacujemy, że około 300 tysięcy osób wzięło udział w wydarzeniach organizowanych w ramach inicjatywy. Do współpracy zaprosiliśmy blisko 900 instytucji z całej Polski, w tym placówek publicznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a także osoby związane z kulturą i koła naukowe. 

Nieco mniej niż połowa z tych wydarzeń została stworzona na potrzeby ERDK, a wśród nich najwięcej znalazło się tych, których zasięg szacowany był na powyżej 1000 osób. Wiele projektów miało charakter ogólnopolski a niektóre realizowane były tylko poprzez sieć. 

Najczęstszym powodem decydującym o ubieganie się o patronat ERDK była chęć zwiększenia prestiżu wydarzenia. Kolejnymi bodźcami były szersze możliwości promocji wydarzenia oraz europejski wymiar inicjatywy.
93 procent ankietowanych w przyszłości chce brać udział w podobnych projektach, a ponad połowa deklaruję chęć ich kontynuowania. 

Motywacja do zgłoszenia często także wypływała z poczucia wspólnoty, chęci pokazania lokalnych wartości, wspaniałej społeczności i pięknej małej ojczyzny, a także z poczuciem związku z ideą ERDK. Dzięki udziałowi w inicjatywie ERDK podniosła się również świadomość wagi dziedzictwa kulturowego zarówno wśród odbiorców wydarzeń, jak i w instytucjach je organizujących.

W ciągu roku polską stronę internetową projektu odwiedziło ponad 61 000 osób. Zainteresowanie projektem potwierdza ponad 2 tysiące użytkowników Facebooka, Instagrami i innych mediów społecznościowych.

Zaangażowanie społeczne w kampanię na rzecz dziedzictwa widać wyraźnie w mediach społecznościowych: kilka tysięcy osób obserwujących profil na Facebooku, kilkadziesiąt tysięcy odsłon na kontach na Instagramie i Twitterze. Potwierdza to również akcja „Uwolnij pegaza” (posiadająca wiele rozwinięć tematycznych np. #zabytekzpegazem, #zaczytanypegaz), zachęcająca do wykorzystywania w indywidualnych działaniach i profilach grafik oraz materiałów wizualnych stworzonych na potrzeby promocji ERDK.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i chęć współpracy. To właśnie dzięki Wam możliwa była realizacja idei ERDK!


 

załączniki

Update cookies preferences