2021-12-15
wydarzenia
Europejski Rok Młodzieży 2022 wzmocni pozycję młodego pokolenia
14 grudnia Parlament potwierdził decyzję o zorganizowaniu w 2022 roku przedsięwzięć oraz inicjatyw skierowanych do młodzieży we wszystkich państwach członkowskich.
Europejski Rok Młodzieży 2022 zostanie poświęcony przywróceniu pozytywnej perspektywy dla młodych Europejczyków dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Ogłoszenie roku 2022, Europejskim Rokiem Młodzieży, oznacza, że podjęte zostaną wzmożone wysiłki, aby uwzględnić priorytety młodego pokolenia w odpowiednich obszarach polityki unijnej i na każdym poziomie procesu decyzyjnego UE. Posłowie do PE poparli decyzję 604 głosami za i 25 przeciw, przy 68 głosach wstrzymujących się.
Celem inicjatywy będzie zaangażowanie młodych ludzi w kluczowe procesy konsultacyjne, takie jak Konferencja w sprawie przyszłości Europy, a także w działania podejmowane w ramach innych polityk publicznych na poziomie unijnym, krajowym i lokalnym. Dzięki naciskom ze strony posłów do PE, szczególna uwaga zostanie poświęcona młodym Europejczykom posiadającym mniej prespektyw oraz tym, którzy zmagają się z problemami zdrowia psychicznego.
Europejski Rok Młodzieży obejmie serię konferencji oraz inicjatyw promujących udział młodzieży w procesie tworzenia polityki, a także kampanii uświadamiających na temat bardziej ekologicznej, cyfrowej i sprzyjającej włączeniu społecznemu UE, jak również studia i badania nad sytuacją, w jakiej znajdują się młodzi ludzie w Europie.
Zwiększony budżet
Posłowie zapewnili 8 mln euro dopłaty do programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, aby wesprzeć działania w nadchodzącym roku (kwota uzgodniona z Radą podczas rozmów pojednawczych dotyczących budżetu 2022 i przyjęta przez Parlament). Dodatkowe środki na realizację działań w 2022 r. będą pokryte z innych, odpowiednich programów i instrumentów UE.
Posłowie do PE umożliwili udostępnienie funduszy UE po roku 2022, celem zapewnienia trwałego finansowania.
Cytat
„Pandemia COVID-19 nadal nieproporcjonalnie dotyka młodych ludzi” – powiedziała przed głosowaniem sprawozdawczyni Sabine Verheyen (EPL, DE). „Młodzi ludzie stoją przed wyzwaniami związanymi z kontynuacją edukacji, wejściem na rynek pracy, (…) zawieraniem nowych znajomości i odkrywaniem innych krajów. Młodzi ludzie zaakceptowali i poparli ograniczenia epidemiologiczne ze względu na solidarność. Teraz nadszedł czas na ich rozwój” – dodała Verheyen.
„Nadchodzący rok położy podwaliny, które zapewnią młodemu pokoleniu platformę, dzięki której ich głosy będą słyszalne”, podkreśliła Sabine Verheyen, dodając, że „młodzi ludzie powinni być zaangażowani w tworzenie lepszej, bardziej ekologicznej, cyfrowej i sprzyjającej włączeniu społecznemu przyszłości Europy."
Następne kroki
Działania w ramach Europejskiego Roku Młodzieży będą organizowane w każdym państwie członkowskim przez krajowych koordynatorów, we współpracy z Komisją Europejską i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Przedsięwzięcia te będą nadzorowane przez Parlament Europejski. Posłowie do PE z powodzeniem wynegocjowali, że zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym pojawi się obowiązek włączania młodych ludzi i organizacji młodzieżowych w proces planowania działań w niniejszym zakresie.