2020-01-10
wydarzenia
Galway i Rijeka: Europejskie Stolice Kultury 2020
Dwa nadmorskie miasta - irlandzkie Galway i chorwacka Rijeka - to Europejskie Stolice Kultury w 2020 roku.
Rozpoczęta w 1985 r. inicjatywa Europejskich Stolic Kultury podkreśla bogactwo i różnorodność europejskiej kultury, jednocześnie pomagając zwiększyć rozpoznawalność regionów miejskich na arenie międzynarodowej. Taki tytuł ma długotrwały wpływ nie tylko pod względem kulturalnym, ale także społecznym i ekonomicznym.
Galway, największe miasto w zachodniej prowincji Connacht w Irlandii, jest trzecim irlandzkim miastem, któremu przyznano tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Program wydarzeń kulturalnych Galway 2020 zaczyna się w lutym, aby uwzględnić starożytny kalendarz celtycki, którego ważnym elementem są cztery celtyckie święta: Imbolc, Bealtaine, Lughnasa i Samhain.
Zważywszy, że co czwarty mieszkaniec miasta urodził się poza Irlandią, migracja oraz krajobraz i język to trzy główne tematy programu Galway 2020. Według pierwszej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europoejskiego Mairead McGuinness, której okręg wyborczy obejmuje Galway, to miasto to synonim kultury: „Galway ma bogatą tradycję literacką, artystyczną i muzyczną - kultywuje język irlandzki. Jest jednocześnie w pełni nowoczesne i globalne - to centrum technologiczne i przemysłu wyrobów medycznych. Cieszę się, że to tętniące życiem i dynamiczne miasto na krańcu Europy będzie miało szansę zaprezentować się całemu kontynentowi”.
Galway dzieli tytuł stolicy kultury 2020 z Rijeką, chorwackim miastem na wybrzeżu Adriatyku, znanym z artystycznej atmosfery i wielu festiwali. Rijeka, która jest największym portem w kraju, to pierwsze chorwackie miasto, któremu przyznano tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Pod hasłem „Port różnorodności” program Rijeka 2020 skoncentruje się na trzech tematach przewodnich: wodzie, pracy i migracji. Chorwacki poseł do PE z grupy Renew Europe Valter Flego pogratulował miastu, w którym studiował, roku z tytułem Stolicy Kultury: „Rijeka to wspaniały przykład tolerancji i wielokulturowości dla wszystkich europejskich miast. Jestem pewien, że wypromuje to w odpowiedni sposób. Serdecznie gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia miastu, w którym studiowałem”.