2019-09-30
wydarzenia
Grupa EBI i PKO Leasing przeprowadzają największą transakcję sekurytyzacji w Polsce
PKO Leasing (PKOL), największa firma leasingowa w Polsce korzystając ze wsparcia Grupy EBI, uruchomiła największą w historii polskiego rynku transakcję sekurytyzacji. W ramach programu zostały sprzedane obligacje o wartości 2,5 mld PLN grupie międzynarodowych inwestorów, do których należą Grupa EBI, Citi Handlowy oraz inni inwestorzy z Europy.
Program o wartości 2,5 mld PLN (575 mln EUR) jest największym w historii programem sekurytyzacji na polskim rynku. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Grupa EBI obejmie obligacje o wartości 1,54 mld PLN (355 mln EUR), częściowo gwarantowane w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych będącego filarem tzw. „planu Junckera”. Uzyskane w ten sposób finansowanie i optymalizacja kapitału umożliwią PKO Leasing dalszy rozwój działalności leasingowej oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) obejmie obligacje uprzywilejowane (senior) o wartości 900 mln PLN (208 mln EUR) oraz obligacje podporządkowane (mezzanine) o wartości 640 mln PLN (148 mln EUR) w ramach gwarancji udzielonej przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS), finansowego filaru Planu Inwestycyjnego dla Europy zwanego „planem Junckera”. Obligacje będą zabezpieczone aktywami pochodzącymi z umów leasingowych, zawartych przez PKOL w ramach prowadzonej działalności operacyjnej w Polsce. Publiczne ratingi dla obligacji uprzywilejowanych i obligacji podporządkowanych zostały wystawione przez dwie agencje ratingowe: Scope Ratings oraz ARC Rating.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), będący częścią Grupy EBI, uczestniczy w transakcji jako gwarant obligacji uprzywilejowanych o wartości 390 mln PLN (90 mln EUR), a ponadto z uwagi na swoją profesjonalną wiedzę z zakresie strukturyzacji transakcji będzie pełnił rolę doradcy EBI, zarówno w zakresie obligacji typu senior oraz mezzanine.
Transakcja przyczyni się do zwiększenia dostępu do finansowania dla polskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP)_jak i spółek o średniej kapitalizacji we wszystkich sektorach gospodarki. Udział EBI w transakcji pozwoli na wsparcie polskich przedsiębiorców (spełniających kryteria EBI) i dostarczenie finansowania w ramach nowej akcji leasingowej w wysokości 4360 mln PLN (1006 mln EUR).
Powyższa transakcja będzie pierwszą w Polsce [1] kwalifikującą się jako prosta, przejrzysta i standardowa sekurytyzacja („STS”) oraz jedną z pierwszych transakcji STS, w ramach której EBI obejmuje obligacje.
Paweł Pach, Prezes PKO Leasing, powiedział: „Jako lider rynku pragniemy wyznaczać standardy nie tylko w zakresie spełniania potrzeb polskich przedsiębiorstw, lecz także budowania trwałej pozycji na europejskich rynkach finansowych. Wolumen transakcji, niskie koszty finansowania, wysokie ratingi oraz status STS świadczą o wysokiej wiarygodności PKO Leasing wśród międzynarodowych inwestorów”.
Vazil Hudák, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje w Polsce, powiedział: „Ta przełomowa transakcja jest potwierdzeniem wsparcia Grupy EBI dla rynku sekurytyzacji w Polsce oraz dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki gwarancji udzielonej w ramach tzw. „planu Junckera” oraz współpracy z innymi międzynarodowymi inwestorami mogliśmy pomóc PKO Leasing w zwiększeniu rozmiaru transakcji, co świadczy o atrakcyjności polskiej gospodarki”.
Pier Luigi Gilbert, dyrektor wykonawczy EFI, dodał: „W miarę jak banki i firmy leasingowe coraz częściej korzystają z rynków międzynarodowych plasując obligacje w ramach sekurytyzacji aktywów, polska gospodarka pozyskuje więcej środków finansowych. Tym samym małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać z łatwiejszego dostępu do finansowania oraz z większym zaufaniem opracowywać swoje plany prowadzenia działalności.
Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: „Umowa ta będzie mieć duże znaczenie dla tysięcy powstających i rozwijających się polskich przedsiębiorstw, którzy potrzebują wsparcia finansowego. Już ponad 55 tys. polskich małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw typu start-up korzysta z ułatwionego dostępu do środków w ramach tzw. „planu Junckera”. Zatrudnienie w sektorze MŚP rośnie w całej Unii Europejskiej i musimy nadal im pomagać, aby mogły się rozwijać oraz tworzyć nowe miejsca pracy”.