2019-07-22
wydarzenia
Jak walczy się z pożarami lasów w Europie
Każdego roku mają w Europie miejsce pożary lasów, które niszczą tysiące hektarów obszarów leśnych. Chociaż kraje Europy Południowej są bardziej zagrożone, żaden kraj europejski nie jest bezpieczny. Jeśli dany kraj nie jest w stanie sam poradzić sobie z ogromem pożarów, w celu zapewnienia skoordynowanej reakcji można na wniosek władz tego kraju uruchomić Unijny Mechanizm Ochrony Ludności.
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności wzmacnia współpracę między państwami uczestniczącymi w zakresie ochrony ludności, aby lepiej zapobiegać klęskom żywiołowym i katastrofom, przygotowywać się do nich i na nie reagować. Poprzez mechanizm Komisja Europejska odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu reakcji na klęski żywiołowe i katastrofy w Europie i poza nią.
W przypadku gdy skala sytuacji nadzwyczajnej przekracza zdolności reagowania danego kraju, może on zwrócić się o pomoc za pośrednictwem mechanizmu. Po uruchomieniu mechanizmu koordynuje on pomoc udostępnioną przez państwa uczestniczące.
Dzięki połączeniu potencjału i zdolności w zakresie ochrony ludności pozwala on na bardziej zdecydowaną i spójniejszą wspólną reakcję. Do tej pory zaangażowane były wszystkie państwa członkowskie UE, jak również Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja. Od chwili powstania w 2001 r. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności odpowiedział na ponad 300 wniosków o pomoc w UE i poza nią.
Komisja Europejska wzmacnia swoje zdolności w zakresie monitorowania i koordynacji, aby przygotować się na sezon pożarów lasów:
- latem do unijnego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) działającego 24 godziny na dobę dołączy zespół wsparcia przeciwpożarowego z udziałem ekspertów z państw członkowskich;
- krajowe i europejskie służby i instrumenty monitorowania, takie jak europejski system informacji o pożarach lasów, który umożliwia przegląd danych gromadzonych przez państwa europejskie za pośrednictwem krajowych programów zapobiegania pożarom lasów;
- regularne spotkania z przedstawicielami wszystkich państw uczestniczących w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności przed sezonem zagrożenia pożarami lasów w celu wymiany informacji na temat stanu gotowości;
- do mapowania pożarów lasów będzie wykorzystywany system satelitarny unijnego programu Copernicus;
- w minionych miesiącach przeprowadzono wiele ćwiczeń w terenie w zakresie gaszenia pożarów lasów. Były wśród nich m.in. ćwiczenia MODEX w dziedzinie ochrony ludności podczas pożarów lasów, z udziałem ekspertów i zespołów ratunkowych z różnych państw UE oraz ćwiczenia symulacyjne;
- ponadto przed sezonem zagrożenia pożarami lasów i w jego trakcie odbywają się regularne spotkania z przedstawicielami wszystkich państw uczestniczących w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności. Pomaga to w wymianie informacji na temat stanu gotowości i zagrożenia pożarowego. Ponadto każdego lata do ERCC oddelegowani zostają eksperci z państw uczestniczących w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności.