Aktualności

2022-10-18

wydarzenia

Jean Monnet dla szkół - dotacja na naukę o UE

Dzięki Inicjatywom dotyczącym zdobywania wiedzy o UE szkoły i organizatorzy kształcenia oraz szkolenia zawodowego (ISCED 1-4) mogą ubiegać się o dotacje rzędu 30 000 EUR (maksymalny wkład UE) przez okres 3 lat (minimum 40 godzin rocznie) na nauczanie o UE.


Projekt ma na celu umożliwienie nauczycielom przekazywania uczniom faktów i wiedzy o Unii Europejskiej, pomóc w zwiększeniu udziału młodzieży w procesie demokratycznym, dać nauczycielom poczucie siły i pewności siebie, aby mogli lepiej przygotować młodzież do bycia aktywnymi obywatelami.

„Jestem nauczycielem w szkole średniej i chciałbym zaproponować swoim uczniom moduł o Unii Europejskiej. Jak mogę skorzystać w tym celu z dotacji E+?”
Niezwykle istotnym jest, aby młodzież dobrze rozumiała ustrój polityczny, który ją otacza – w tym także Unię Europejską. Społeczeństwo bardzo potrzebuje aktywnych obywateli, którzy przyczynią się do kształtowania świata, w którym żyją. Czy tego chcemy czy nie, UE ma na nas wpływ i powinniśmy być świadomi tego, jak może się nam przysłużyć. Odpowiednia wiedza pomoże zarówno młodzieży, jak i nam samym, czerpać jak największe korzyści z członkostwa w UE.
 
„Inicjatywy dotyczące zdobywania wiedzy o UE” to nowe działanie Erasmus+ / Jean Monnet, które pozwala szkołom ubiegać się o finansowanie na prowadzenie lekcji o UE. Jean Monnet, jeden z założycieli UE, zabiegał o to, by ponad strukturami politycznymi dotrzeć do zwykłych obywateli – to właśnie dlatego tak wiele działań w dziedzinie edukacji nosi dziś jego nazwisko.
Obecnie szkoły zainteresowane tą inicjatywą mają po raz pierwszy dostęp do dotacji w wysokości nawet 30 tys. euro w 3-letnim okresie. Program „Inicjatyw dotyczących zdobywania wiedzy o UE” wspiera nauczycieli, którzy chcą zrobić coś dobrego. Szkoły i sieci szkół, które szukają rozwiązań w zakresie prowadzenia lekcji o UE, mogą skorzystać z tego wsparcia finansowego w połączeniu z działaniem „Jean Monnet” w zakresie szkolenia nauczycieli.
Jak zdobyć dotację na inicjatywę dotyczącą zdobywania wiedzy o UE?
Jako nauczyciel, najpierw musisz mieć dobry pomysł na projekt – kreatywność jest tutaj w cenie. Jeżeli chcesz poczytać o ciekawym doświadczeniu szkół, które już uczą o UE – zajrzyj do broszury internetowej „Edukacja europejska w szkołach”. Innym źródłem inspiracji może być strona internetowa „Kącik edukacyjny UE”, na której znajdziesz wiele materiałów o UE – we wszystkich językach i dla różnych grup wiekowych – przydatnych do samodzielnego uczenia się, do prowadzenia zajęć dydaktycznych, a także – do networkingu.
Następnie sprawdź informacje o warunkach zgłoszenia – kryteria kwalifikowalności do projektu znajdziesz w dokumencie Erasmus+. Przewodnik po programie. To długi dokument i łatwo się w nim pogubić, jeżeli nie wiesz, czego szukać – najlepiej więc skorzystać z wyszukiwania według terminu „Jean Monnet Learning EU”.
Pamiętaj, że to program odbywający się corocznie i, że termin składania wniosków co roku trochę się różni – dokładne daty sprawdź więc w przewodniku po programie na 2023 rok. Zaproszenie do składania wniosków publikowane jest zawsze jesienią (Listopad), a wyniki są zazwyczaj ogłaszane latem, żeby zakwalifikowane inicjatywy mogły się rozpocząć w kolejnym roku szkolnym.
Przyda Ci się dokładna analiza kryteriów przyznawania dotacji. Są to:
• adekwatność projektu
• jakość planu projektu i jego realizacji
• ustalenia w zakresie jakości partnerstwa i współpracy
• wpływ, upowszechnianie i trwałość.
Jeżeli masz już pomysł i czujesz, że mógłbyś przedstawić projekt, który spełnia kryteria przyznawania dotacji, musisz złożyć wniosek za pośrednictwem systemu e-dotacji. Może to wymagać trochę wysiłku, niech Cię to jednak nie zniechęca. Może ktoś w sekretariacie szkoły mógłby Ci pomóc przygotować dokumentację? Zacznij pracować nad wnioskiem na długo przed upływem terminu i sprawdź, czy Twoja szkoła posiada już numer rejestracyjny, znany jako numer PIC.
 
Więcej informacji: https://bit.ly/3D4ERhL
 

załączniki

Update cookies preferences