2025-02-05
wydarzenia
Jedno morze, trzy kontynenty: nowa dyrekcja generalna na rzecz wzmocnienia partnerstwa śródziemnomorskiego i partnerstwa z krajami Zatoki Perskiej
Zgodnie z apelem przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen o bardziej ukierunkowane podejście do szerszego sąsiedztwa UE, zwłaszcza regionu Morza Śródziemnego, oraz o mianowanie komisarza, który zajmowałby się tymi właśnie sprawami, Komisja Europejska powołała nową Dyrekcję Generalną ds. Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Zatoki Perskiej (DG MENA).
W myśl wytycznych politycznych przewodniczącej Komisji oraz pisma określającego zadania komisarz do spraw regionu śródziemnomorskiego Dubravki Šuicy nowa dyrekcja generalna będzie budować silne partnerstwa z krajami Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej, na rzecz dobrobytu, bezpieczeństwa i odporności i w oparciu o wspólne interesy. Nowa dyrekcja generalna skupi się na rozwijaniu partnerstw ukierunkowanych na inwestycje, stabilność gospodarczą, zatrudnienie, energię, transport, bezpieczeństwo, migrację i inne obszary wspólnego zainteresowania.
Nowo utworzona dyrekcja generalna pod przewodnictwem komisarz Dubravki Šuicy stała się zatem punktem kontaktowym w Komisji dla wszystkich krajów regionu. Pomoże ona w kształtowaniu i realizacji celów unijnej polityki śródziemnomorskiej, udzielając odpowiedniego wsparcia technicznego i finansowego.
Jest to duża nowość, ponieważ nowa DG MENA będzie w pełni zaangażowana w sprawy regionu śródziemnomorskiego, tj. krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej.
W DG MENA – w jej siedzibie europejskiej oraz w delegaturach Unii – pracować będzie ponad 500 osób.
Kontekst
Utworzenie nowej DG zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas prezentacji kolegium komisarzy we wrześniu 2024 r.
W wytycznych politycznych na lata 2024–2029 i piśmie określającym zadania komisarz Šuicy wskazano jako pierwszą inicjatywę polityczną przyjęcie nowego paktu na rzecz regionu Morza Śródziemnego. Pakt będzie opierał się na kompleksowych partnerstwach ukierunkowanych na inwestycje, stabilność gospodarczą, zatrudnienie, energię, transport, bezpieczeństwo, migrację i inne obszary wspólnego zainteresowania. Będzie on zawierał elementy polityki gospodarczej, humanitarnej, rozwojowej oraz polityki na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa, wywodzących się z unijnych wartości i zasad.