2019-12-20
wydarzenia
Jesienny pakiet europejskiego semestru
Zmiana klimatu, transformacja cyfrowa i zmiany demograficzne wymagają od nas dostosowania polityki gospodarczej – mówi wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis rozpoczynając nowy cykl europejskiego semestru, pierwszego w trakcie kadencji przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Zarządzanie gospodarcze ma skupić się na promowaniu trwałej konkurencyjności w celu budowy gospodarki, która działa na rzecz ludzi i naszej planety.
Roczna strategia zrównoważonego wzrostu gospodarczego realizuje wizję nakreśloną w wytycznych politycznych przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Jest to wizja polityki gospodarczej i polityki zatrudnienia UE, w której za centralny punkt kształtowania polityki gospodarczej przyjmuje się zrównoważony rozwój i włączenie społeczne, zgodnie z priorytetami zapisanymi w Europejskim Zielonym Ładzie, nowej strategii Komisji na rzecz wzrostu. Jej celem jest zadbanie o to, by Europa nadal dysponowała najbardziej zaawansowanymi na świecie systemami opieki społecznej, by stała się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem oraz była dynamicznym ośrodkiem innowacji i konkurencyjnej przedsiębiorczości. Strategia ta zapewni Europie narzędzia, która pozwolą mierzyć wyżej, jeśli chodzi o sprawiedliwość społeczną i dobrobyt. W szerszym ujęciu strategia zrównoważonego wzrostu pomoże UE i państwom członkowskim w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju ONZ, które Komisja po raz pierwszy włącza do europejskiego semestru.
Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom powiedział: - Trwa gruntowna transformacja naszego modelu gospodarczego. Zmiana klimatu, transformacja cyfrowa i zmiany demograficzne wymagają od nas dostosowania polityki gospodarczej, tak aby Europa pozostała konkurencyjną siłą na arenie międzynarodowej i aby dokonała tego w zrównoważony i sprawiedliwy sposób. Jednocześnie konieczne jest, by państwa UE wzmocniły swoją odporność na pojawiające się na horyzoncie globalne zagrożenia. Zachęcam kraje dysponujące przestrzenią fiskalną do dalszego pobudzania inwestycji, a państwa o wysokim poziomie zadłużenia – do jego ograniczenia.
Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki powiedział: Począwszy od dziś w centrum naszego zarządzania gospodarczego stawiamy transformację klimatyczną. Kiedy mówimy o Europejskim Zielonym Ładzie jako nowej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego, mówimy poważnie. Jednym z priorytetów w pierwszym roku mojej kadencji będzie włączenie celów zrównoważonego rozwoju ONZ do europejskiego semestru. Powodzenie tej istotnej zmiany w europejskim procesie kształtowania polityki gospodarczej ma kluczowe znaczenie.
Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych powiedział: - Ta nowa strategia łączy w sobie zasady zwalczania nierówności oraz dążenie do pozytywnej konwergencji gospodarczej i społecznej zapisane w Europejskim filarze praw socjalnych. Liczba osób, które dziś posiadają pracę, jest rekordowo wysoka, ale różnice nadal występują. W szybko zmieniającym się świecie i w gospodarce, w której innowacje mają kluczowe znaczenie, konieczne jest ułatwianie dostępu do rynku pracy i inwestowanie w większym zakresie w umiejętności tych osób, które muszą się przystosować do transformacji cyfrowej i zielonej, zwłaszcza osób najbardziej podatnych na zagrożenia. Integralną częścią tego nowego kierunku działań musi być sprawiedliwość społeczna.
Aby sprostać długoterminowym wyzwaniom, roczna strategia zrównoważonego wzrostu gospodarczego obejmuje cztery powiązane ze sobą i wzajemnie wzmacniające się wymiary. Wymiary te powinny nadawać kierunek reformom strukturalnym, polityce zatrudnienia, inwestycjom i odpowiedzialnej polityce budżetowej we wszystkich państwach członkowskich, by budować gospodarkę, która działa na rzecz ludzi i naszej planety. Wspomniane cztery wymiary to:
- zrównoważenie środowiskowe;
- wzrost wydajności;
- sprawiedliwość;
- stabilność makroekonomiczna.
W ramach europejskiego semestru większy nacisk zostanie położony na zrównoważenie środowiskowe poprzez przekazanie państwom członkowskim szczegółowych wytycznych dotyczących obszarów, w których reformy strukturalne i inwestycje na rzecz zrównoważonego modelu gospodarczego są najbardziej potrzebne. Wytyczne polityczne ujęte w europejskim semestrze przyczynią się również do zwiększenia wydajności: będą promować inwestycje i reformy strukturalne mające na celu wspieranie badań i innowacji, lepszy dostęp do finansowania, poprawę funkcjonowania rynków produktów i usług oraz usunięcie wąskich gardeł w otoczeniu biznesu. Sprawiedliwość należy zapewnić przez wdrażanie polityki społecznej mającej zagwarantować uczciwe warunki pracy dla wszystkich oraz umożliwiającej dostosowanie się do zmieniających się okoliczności w czasie ważnych przemian. Należy utrzymać stabilność makroekonomiczną dzięki przestrzeganiu reguł fiskalnych i przy pełnym wykorzystaniu uwzględnionej w nich elastyczności, wyeliminowaniu zakłóceń równowagi i dokończeniu budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej (UGW).