2024-04-03
wydarzenia
Komisja kończy trzeci dialog polityczny z Japonią na temat edukacji, kultury i sportu
Wcześniej przedstawiciele Komisji Europejskiej i rządu Japonii spotkali się w Tokio w ramach trzeciej edycji dialogu politycznego UE-Japonia w dziedzinie edukacji, kultury i sportu. Obie strony uznają znaczenie wzajemnej współpracy jako nośnika wymiany najlepszych praktyk, podejść pedagogicznych oraz strategii rozwoju polityki i innowacji w tych obszarach.
Trzeciemu dialogowi przewodniczyli wspólnie komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Iliana Ivanova oraz japoński minister edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii Masahito Moriyama.
Obie strony zgodziły się co do korzyści płynących z promowania mobilności studentów i kadry akademickiej między UE a Japonią. Międzynarodowe programy mobilności, takie jak program Erasmus+, odgrywają kluczową rolę w promowaniu wymiany międzyludzkiej, zwiększaniu rozwoju umiejętności, a także wspieraniu doskonałości akademickiej. W ciągu ostatnich trzech lat program Erasmus+ oferował około 1750 wyższym studentom i kadrze akademickiej możliwość udziału w międzynarodowej wymianie mobilności między Europą a Japonią. Istnieje jednak możliwość podjęcia dalszych działań. Inwestując w programy mobilności, zarówno UE, jak i Japonia wykorzystują pełny potencjał swoich ekosystemów edukacyjnych i przyczyniają się do tworzenia wiedzy na świecie. W tym celu w Japonii ustanowiony zostanie krajowy punkt kontaktowy Erasmus+ w celu zacieśnienia współpracy międzynarodowej z Japonią w zakresie wdrażania programów mobilności, a także dalszego promowania możliwości oferowanych w ramach programu Erasmus+ japońskim i europejskim studentom i pracownikom akademickim.
W dziedzinie edukacji dzisiejsza wymiana informacji między UE a Japonią dostarczyła również cennych informacji na temat tego, jak radzić sobie z możliwościami i wyzwaniami związanymi z edukacją cyfrową. Uczestnicy omówili sposoby zbadania odpowiedzialnej integracji generatywnej sztucznej inteligencji (AI) w szkołach, aby wykorzystać jej potencjał do personalizacji doświadczeń edukacyjnych, poprawy wyników kształcenia i przygotowania uczniów na potrzeby ery cyfrowej. Dialog obejmował również dyskusje na temat kwestii etycznych, obaw dotyczących prywatności danych oraz potrzeby poprawy umiejętności cyfrowych i umiejętności cyfrowych wśród nauczycieli i osób uczących się. Aby kontynuować dyskusje i wymianę praktyk w tych ważnych kwestiach, strony uzgodniły, że w najbliższych miesiącach zorganizują seminarium na temat edukacji cyfrowej.
Trzeci dialog polityczny koncentrował się również na technologiach cyfrowych oferowanych do dokumentowania, zachowania i wirtualnego rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego. Obie strony uzgodniły zmianę transformacyjną, jaką transformacja cyfrowa stanowi w społeczeństwach, gospodarkach i kulturach, co ma poważne konsekwencje dla dziedzictwa kulturowego i związanych z nim umiejętności niezbędnych do jego zachowania i promowania.
UE i Japonia dzieliły się wiedzą fachową na temat promowania sportu i zdrowego stylu życia wśród młodych pokoleń, a także zwiększania skuteczności i inkluzywności programów sportowych, z korzyścią zarówno dla jednostek, jak i społeczeństw.