Aktualności

2025-04-29

wydarzenia

Komisja oferuje 17 krajom możliwość zakupu ponad 27 mln dawek szczepionki przeciw grypie

Unia Europejska zwiększa swoją gotowość na ewentualną pandemię grypy.


Nowa umowa o wspólnych zamówieniach, podpisana przez Komisję Europejską za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia, oferuje 17 państwom możliwość zakupu do 27 403 200 dawek szczepionek przeciwko grypie pandemicznej.

Umowa, zawarta z firmą farmaceutyczną Seqirus UK Ltd., zabezpiecza dostawy szczepionki Foclivia, która ma chronić przed grypą w przypadku oficjalnego ogłoszenia pandemii przez Światową Organizację Zdrowia lub Unię Europejską. Pandemia grypy występuje, gdy nowy typ (szczep) wirusa grypy może łatwo rozprzestrzeniać się z osoby na osobę, ponieważ ludzie nie mają odporności na nią. Chociaż trudno jest przewidzieć pandemię grypy, dzisiejsza umowa ramowa dotycząca wspólnych zamówień jest częścią szerszych prac Komisji nad wzmocnieniem gotowości i reagowania na szczeblu UE w celu ochrony zdrowia obywateli.

To wspólne zamówienie opiera się na wcześniejszej umowie podpisanej z CSL Seqirus w 2019 r. oraz umowie podpisanej z GSK w 2022 r., na mocy której kraje uczestniczące mogą nabywać dawki szczepionek w przypadku pandemii grypy.

Umowę ramową zawiera się na okres 48 miesięcy. Może być ponownie odnawiany dwa razy po 12 miesięcy.

Kontekst

Komisja jest zaangażowana we wzmacnianie odpornej i reagującej Europejskiej Unii Zdrowotnej, która jest lepiej przygotowana do reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia. Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest koordynacja i wartość dodana wspólnej reakcji w obliczu transgranicznych zagrożeń zdrowia.

Unijny mechanizm wspólnego udzielania zamówień określono w umowie UE dotyczącej wspólnego udzielania zamówień na medyczne środki przeciwdziałania, którą podpisało 38 państw, w tym wszystkie państwa członkowskie UE i EOG. Mechanizm ten umożliwia państwom uczestniczącym wspólne zamawianie medycznych środków przeciwdziałania na zasadzie dobrowolności. Te środki zaradcze obejmują szczepionki, środki terapeutyczne i wyroby medyczne, które mogą być stosowane jako alternatywa lub uzupełnienie zamówień na szczeblu krajowym.

Ten mechanizm zakupów zwiększa sprawiedliwy dostęp do medycznych środków przeciwdziałania, poprawia bezpieczeństwo dostaw, a także gotowość państw uczestniczących na zagrożenia dla zdrowia.

załączniki

Update cookies preferences