2025-03-10
wydarzenia
Komisja proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej
Komisja proponuje ukierunkowaną zmianę załączników do dyrektywy siedliskowej.
Dostosuje to dyrektywę siedliskową do zmienionego statusu ochrony wilka z „ściśle chronionego” na „chroniony” na mocy konwencji berneńskiej, która weszła w życie w dniu dzisiejszym.
Wniosek Komisji zapewni państwom członkowskim dodatkową elastyczność w zarządzaniu lokalnymi populacjami wilków, tak aby mogły one podejmować środki dobrze dostosowane do warunków regionalnych. Ponieważ wilk pozostanie gatunkiem chronionym, środki ochrony i zarządzania stosowane przez państwa członkowskie nadal będą musiały osiągnąć i utrzymać właściwy stan ochrony. Ponadto państwa członkowskie nadal będą miały możliwość utrzymania wyższego poziomu ochrony wilka, jeżeli zostanie to uznane za konieczne na mocy prawa krajowego.
Inwestycje w odpowiednie środki zapobiegania szkodom nadal mają zasadnicze znaczenie dla ograniczenia drapieżnictwa zwierząt gospodarskich. Komisja będzie nadal pomagać państwom członkowskim i zainteresowanym stronom w opracowywaniu i wdrażaniu takich środków poprzez finansowanie i inne formy wsparcia.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „W niektórych regionach Europy stada wilków stały się prawdziwym zagrożeniem, zwłaszcza dla zwierząt gospodarskich. Proponujemy dziś zmianę prawa UE, która pomoże władzom lokalnym aktywnie zarządzać populacjami wilków, jednocześnie chroniąc zarówno różnorodność biologiczną, jak i nasze źródła utrzymania na obszarach wiejskich.
Kolejne kroki
Wniosek Komisji dotyczący ukierunkowanej zmiany załączników IV i V do dyrektywy siedliskowej w odniesieniu do statusu ochrony wilka będzie teraz musiał zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę.
Kontekst
Na podstawie dogłębnej analizy statusu wilka w UE Komisja zaproponowała w grudniu 2023 r. zmianę statusu ochrony wilka, który został następnie przyjęty przez Radę we wrześniu 2024 r.
Następnie Komisja, w imieniu UE, przedłożyła wniosek w sprawie zmiany do Sekretariatu konwencji berneńskiej. Wniosek został zatwierdzony przez Stały Komitet Konwencji w dniu 6 grudnia 2024 r. Zmiana załączników do konwencji berneńskiej weszła w życie w dniu 7 marca 2025 r., trzy miesiące po jej przyjęciu.