2024-02-28
wydarzenia
Komisja przedstawia nowe inicjatywy na rzecz wzmocnienia wiodącej pozycji Europy w przemyśle materiałów zaawansowanych
Komisja zaproponowała kompleksową strategię zmierzającą do osiągnięcia wiodącej pozycji UE w przemyśle w dziedzinie materiałów zaawansowanych, kluczowej technologii prorozwojowej o dużym znaczeniu dla dwojakiej transformacji – ekologicznej i cyfrowej.
W komunikacie w sprawie materiałów zaawansowanych na rzecz wiodącej pozycji w przemyśle przedstawiono konkretne kroki umożliwiające dostosowanie priorytetów w zakresie badań naukowych i innowacji oraz inwestycji w UE, zapewniając Europie wiodącą pozycję w tej kluczowej technologii. Inicjatywa ta, z niecierpliwością przewidywana przez państwa członkowskie i przemysł, jest pierwszym krokiem w kierunku wspólnego europejskiego podejścia do zaawansowanych materiałów, tworzącego podstawy do dalszych działań.
Materiały zaawansowane są celowo projektowane i inżynieryjne w celu wykazania wyższej wydajności lub specjalnych funkcji, które można rozwijać z niespotykaną dotąd szybkością dzięki dzisiejszej wiedzy naukowej i mocy obliczeniowej. Mają one zasadnicze znaczenie na przykład dla innowacji w dziedzinie energii, elektroniki, budownictwa i mobilności, a zatem mają kluczowe znaczenie dla transformacji ekologicznej i cyfrowej. Oczekuje się, że pierwszy wykaz obszarów badań zostanie poszerzony z upływem czasu w porozumieniu z Radą ds. Technologii, która ma zostać utworzona.
Oczekuje się, że popyt na materiały zaawansowane znacznie wzrośnie w nadchodzących latach, na przykład w odniesieniu do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, baterii, budynków bezemisyjnych, półprzewodników, leków i wyrobów medycznych, satelitów, rakiet nośnych kosmicznych, samolotów lub do innych zastosowań podwójnego zastosowania, a także sprzętu obronnego.
Strategia ma na celu zwiększenie długoterminowej konkurencyjności UE poprzez zapewnienie, by Unia pozostała liderem w zakresie nowych technologii materiałowych, wspierając zdolności w zakresie rozwoju, testowania i wdrażania. Działania te wzmocnią również otwartą strategiczną autonomię i bezpieczeństwo gospodarcze UE poprzez zmniejszenie zależności od materiałów krytycznych poprzez zastąpienie ich lub wspieranie ich recyklingu i ponownego użycia.
W komunikacie zaproponowano działania związane z pięcioma głównymi filarami, które mają zostać wdrożone wspólnie z państwami członkowskimi UE, podmiotami branżowymi i innymi kluczowymi zainteresowanymi stronami:
- Wzmocnienie europejskiego ekosystemu badań naukowych i innowacji w zakresie zaawansowanych materiałów.
- Przyspieszenie wprowadzania na rynek innowacyjnych materiałów. Obejmuje to opracowanie „materiałów wspólnych”, europejskiej infrastruktury cyfrowej na potrzeby badań i innowacji w zakresie materiałów zaawansowanych. Znacznie przyspieszy to projektowanie, opracowywanie i testowanie nowych zaawansowanych materiałów w kontrolowanym środowisku, również z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
- Zwiększenie inwestycji kapitałowych i dostępu do finansowania. W ramach tego pakietu działań UE ustanowi nowe partnerstwo z przemysłem w ramach programu „Horyzont Europa”, którego celem jest przeznaczenie 500 mln EUR na inwestycje na lata 2025–2027, przy czym co najmniej 250 mln EUR pochodzić będzie ze źródeł prywatnych.
- Wspieranie produkcji i stosowania zaawansowanych materiałów. Obejmuje to zamówienia publiczne na innowacje, ustanawianie norm i uruchomienie Akademii Materiałów Zaawansowanych wraz z Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii w celu zapewnienia europejskiej siły roboczej niezbędnych umiejętności.
- Utworzenie Rady ds. Technologii ds. Zaawansowanych Materiałów w celu doradzania państwom członkowskim, państwom stowarzyszonym z programem „Horyzont Europa” i przemysłowi w zakresie kierowania tą inicjatywą.
Kontekst ogólny
Przykładem zaawansowanych materiałów jest grafen. Jest to najcieńszy, najsilniejszy w historii materiał, który przewyższa miedź jako przewodnik ciepła. Jest on stosowany na ekranach telewizyjnych, komputerach i smartfonach. Efektywność energetyczna i nowe właściwości użytkowe są możliwe jedynie ze względu na nowe właściwości projektowe.
Europa ma silną pozycję w rozwoju zaawansowanych materiałów, ale ciągłe innowacje mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia suwerenności technologicznej i strategicznej autonomii w całym cyklu życia materiałów zaawansowanych. Na przestrzeni lat unijne programy ramowe w zakresie badań naukowych i innowacji aktywnie wspierały badania naukowe i innowacje w zakresie materiałów zaawansowanych, w tym np. inicjatywy przewodniej Grafenu, a także kilku europejskich platform technologicznych i ERA-NET.
W lutym 2022 r. kluczowe zainteresowane strony z sektora przemysłu wezwały Komisję w manifeście materiałów do 2030 r. do ustanowienia strategicznego planu działania i skutecznego zarządzania w zakresie badań naukowych i innowacji w zakresie zaawansowanych materiałów oraz do opracowania nowego europejskiego strategicznego programu badań naukowych i innowacji dla nowej generacji materiałów zaawansowanych.
Po szerszych konsultacjach z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami obecny komunikat odnosi się nie tylko do potrzeb w zakresie badań naukowych i innowacji, ale również do wysiłków na rzecz wzmocnienia produkcji, wykorzystania i wykorzystania zaawansowanych materiałów.