2025-02-20
wydarzenia
Komisja przeznacza 99 mln euro na wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych dla rolników w Hiszpanii, Chorwacji, na Cyprze, Łotwie i Węgrzech
Państwa członkowskie wydały pozytywną opinię na temat wniosku Komisji dotyczącego uruchomienia 98,6 mln euro z rezerwy rolnej w celu bezpośredniego wsparcia rolników w Hiszpanii, Chorwacji, na Cyprze, Łotwie i Węgrzech, którzy od wiosny 2024 r. odczuwają skutki wyjątkowych niekorzystnych zjawisk klimatycznych i klęsk żywiołowych.
Komisja przekaże 68 mln euro Hiszpanii, 16,2 mln euro Węgrom, 6,7 mln euro Chorwacji, 4,2 mln euro Łotwie i 3,5 mln euro Cyprowi w ramach nadzwyczajnego wsparcia.
Środek ten pomoże wspierać rolników z tych krajów, którzy doświadczyli strat w produkcji, a w konsekwencji utraty dochodów. Powyższe kwoty świadczą o stałej solidarności UE z dotkniętymi rolnikami i mogą zostać uzupełnione nawet o 200% funduszy krajowych.
Organy krajowe muszą rozdzielić tę pomoc do dnia 30 września 2025 r. i zapewnić, aby rolnicy byli beneficjentami końcowymi. Pięć państw członkowskich będzie również musiało powiadomić Komisję do dnia 31 maja 2025 r. o szczegółach wdrożenia środków. Obejmuje to kryteria stosowane do określenia przyznania pomocy indywidualnej, zamierzony wpływ środka, prognozy dotyczące płatności w podziale miesięcznym do końca września oraz poziom dodatkowego wsparcia, które ma zostać udzielone. W powiadomieniu należy również wskazać działania podjęte w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji i nadmiernej rekompensaty.
Kolejne kroki
Po dzisiejszym zatwierdzeniu przez państwa członkowskie Komisja przyjmie swój wniosek. Zostanie on następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, tak aby pięć zainteresowanych państw członkowskich mogło go niezwłocznie wdrożyć.
Kontekst
Rolnicy w Hiszpanii, Chorwacji, na Cyprze, Łotwie i Węgrzech doświadczyli znacznych szkód i ponieśli straty gospodarcze w wyniku niekorzystnych zjawisk klimatycznych i klęsk żywiołowych.
Latem 2024 r. wHiszpanii wystąpił deficyt deszczu i ekstremalne upały, co doprowadziło do suszy. Pod koniec października i na początku listopada 2024 r. silne burze spowodowane przez DANA przyniosły wyjątkowo obfite opady deszczu i niszczycielskie powodzie, powodując setki ofiar i oznaczając najgorszą katastrofę w regionie Walencji w tym stuleciu. Szczególnie ucierpiała produkcja w sektorach owoców i warzyw, wina, oliwek i zwierząt gospodarskich.
W pierwszej połowie 2024 r. na Cyprze wystąpiły znaczne niskie opady deszczu i wysokie temperatury, co doprowadziło do suchych warunków, które wpłynęły na produkcję w sektorach takich jak zboża, oliwki oraz owoce i warzywa.
Łotwa doświadczyła mieszanki rekordowo niskich temperatur zimowych, wiosennych przymrozków i ulewnych letnich deszczy, wpływających na zboża, rzepak, owoce, warzywa i ziemniaki.
Latem 2024 r.Chorwacja i Węgry zmagały się z ekstremalnie wysokimi temperaturami i suszą, co miało wpływ na kukurydzę, słonecznik, soję, buraki cukrowe, owoce, ziemniaki i produkcję wina.
Wspólna polityka rolna (WPR) na lata 2023–2027 obejmuje rezerwę rolną w wysokości 450 mln EUR rocznie na przeciwdziałanie zakłóceniom rynku lub nadzwyczajnym zdarzeniom mającym wpływ na produkcję lub dystrybucję. Ze względu na rosnącą częstotliwość niekorzystnych zjawisk klimatycznych Komisja podkreśliła potrzebę wzmocnienia narzędzi zarządzania ryzykiem i zachęcania do ich szerszego stosowania w całej Unii, a także proaktywnych środków mających na celu wyeliminowanie przyczyn leżących u podstaw tych zjawisk i zwiększenie odporności gospodarstw rolnych w perspektywie średnioterminowej.