Aktualności

2025-02-12

wydarzenia

Komisja wzywa WĘGRY i POLSKĘ do pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej

Postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w lutym


 

Przyjmując jak zwykle pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. Decyzje te dotyczą różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa unijnego dla dobra obywateli i przedsiębiorstw.

Poniżej przedstawiono najważniejsze decyzje Komisji, pogrupowane według obszarów polityki. Komisja zamyka również 104 sprawy, w których kwestie sporne rozwiązano z udziałem zainteresowanych państw członkowskich bez konieczności kontynuowania przez Komisję postępowania.

Więcej informacji na temat unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego znajduje się w pełnej wersji pytań i odpowiedzi. Więcej informacji na temat historii danej sprawy można znaleźć w wykazie decyzji dotyczących uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Poniżej decyzje dotyczące Polski:

Komisja Europejska podjęła w dniu 12.02.2025 roku decyzję o wystosowaniu uzasadnionych opinii do Węgier (INFR(2021)0052) i Polski (INFR(2022)2037) w związku z niedokonaniem pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej określonych w dyrektywie (UE) 2019/944 zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE. Dyrektywa ta ustanawia kluczowe zasady dotyczące organizacji i funkcjonowania unijnego sektora energii elektrycznej w celu stworzenia zintegrowanych, konkurencyjnych, ukierunkowanych na konsumenta rynków energii elektrycznej w całej UE. Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji tej dyrektywy do prawa krajowego do 31 grudnia 2020 r. W lutym 2021 r. Komisja skierowała wezwanie do usunięcia uchybienia do Węgier, a w maju 2022 r. do Polski, po stwierdzeniu, że nie wszystkie przepisy dyrektywy transponowano do prawa krajowego tych państw. Po przeanalizowaniu odpowiedzi wspomnianych państw członkowskich, a także zgłoszonych krajowych środków transpozycji Komisja uważa, że państwa te nadal nie dokonały pełnej transpozycji dyrektywy. Wspomniane dwa państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

załączniki

Update cookies preferences