2023-11-02
wydarzenia
Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie przywódców grupy G-7 w sprawie wytycznych i kodeksu postępowania w zakresie sztucznej inteligencji
Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie przywódców grupy G-7 w sprawie międzynarodowych wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji oraz dobrowolnego kodeksu postępowania dla twórców sztucznej inteligencji w ramach procesu dotyczącego sztucznej inteligencji z Hiroszimy.
Zasady te i dobrowolny kodeks postępowania uzupełnią na szczeblu międzynarodowym prawnie wiążące przepisy, które współprawodawcy UE sfinalizują obecnie w ramach unijnego aktu w sprawie sztucznej inteligencji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen znalazła się wśród osób, które podpisały oświadczenie przywódców grupy G-7 wydane przez japońską prezydencję G-7 w 2023 r.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: Potencjalne korzyści ze sztucznej inteligencji dla obywateli i gospodarki są ogromne. Przyspieszenie zdolności sztucznej inteligencji wiąże się jednak również z nowymi wyzwaniami. Wraz z aktem w sprawie sztucznej inteligencji UE, jako lider w dziedzinie regulacji prawnych, przyczynia się również do zabezpieczania przed skutkami działania sztucznej inteligencji i zarządzania nią na szczeblu globalnym. Z przyjemnością przyjmuję międzynarodowe wytyczne grupy G-7 oraz dobrowolny kodeks postępowania odzwierciedlający wartości UE w celu promowania godnej zaufania sztucznej inteligencji. Wzywam twórców sztucznej inteligencji do jak najszybszego podpisania i wdrożenia niniejszego kodeksu postępowania.
Zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności technologii
Jedenaście wytycznych przyjętych przez przywódców siedmiu państw i Unię Europejską, tworzących grupę G-7, zapewnia zasady dla organizacji opracowujących, wdrażających i stosujących zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, takie jak modele generatywne i generatywna sztuczna inteligencja, w celu promowania bezpieczeństwa i wiarygodności technologii. Obejmują one zobowiązania do ograniczenia ryzyka i niewłaściwego wykorzystania oraz identyfikacji słabych punktów, zachęcania do odpowiedzialnej wymiany informacji, zgłaszania incydentów i inwestycji w cyberbezpieczeństwo, a także system etykietowania umożliwiający użytkownikom identyfikację treści generowanych przez sztuczną inteligencję.
Na podstawie wyników badania przeprowadzonego wśród zainteresowanych stron zasady te zostały opracowane wspólnie przez UE z pozostałymi członkami grupy G-7 w ramach procesu dotyczącego sztucznej inteligencji z Hiroszimy. Wytyczne posłużyły z kolei za podstawę opracowania kodeksu postępowania, który zapewni szczegółowe i praktyczne wytyczne dla organizacji opracowujących sztuczną inteligencję. Dobrowolny kodeks postępowania będzie również promował odpowiedzialne zarządzanie sztuczną inteligencją na całym świecie. Oba dokumenty będą w razie potrzeby poddawane przeglądowi i aktualizowane, w tym w drodze intensywnych konsultacji wielostronnych, aby zagwarantować, że pozostaną adekwatne do zakładanych celów i dostosowane do tej szybko rozwijającej się technologii. Przywódcy G-7 zaapelowali do organizacji opracowujących zaawansowane systemy sztucznej inteligencji o zobowiązanie się do stosowania międzynarodowego kodeksu postępowania. Pierwsi sygnatariusze zostaną ogłoszeni w najbliższej przyszłości.
Kontekst
Proces G-7 dotyczący sztucznej inteligencji z Hiroszimy ustanowiono 19 maja 2023 r. podczas szczytu G-7 w celu promowania zabezpieczeń przed skutkami działania zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji na szczeblu globalnym. Inicjatywa ta jest częścią szerszego zakresu międzynarodowych dyskusji na temat zabezpieczania przed skutkami działania sztucznej inteligencji, w tym na forum OECD, globalnego partnerstwa na rzecz sztucznej inteligencji (GPAI) oraz w kontekście Rady UE-USA ds. Handlu i Technologii oraz partnerstw cyfrowych UE.
Od czasu pierwszego ogłoszenia zamiaru opracowania kodeksu postępowania na posiedzeniu ministerialnym Rady ds. Handlu i Technologii 31 maja 2023 r. Komisja Europejska aktywnie współpracowała z kluczowymi partnerami międzynarodowymi w grupie G-7 w celu opracowania zasad i kodeksu postępowania w zakresie sztucznej inteligencji. Te zobowiązania międzynarodowe są zgodne z prawnie wiążącymi przepisami, które są obecnie negocjowane w ramach bardziej kompleksowego aktu w sprawie sztucznej inteligencji (unijnego aktu w sprawie sztucznej inteligencji), który będzie miał zastosowanie w UE.
Celem pakietu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i praw podstawowych obywatelom i przedsiębiorstwom, przy jednoczesnym wzmocnieniu upowszechnienia sztucznej inteligencji, inwestycji i innowacji w całej UE. Akt w sprawie sztucznej inteligencji zapewni oparte na analizie ryzyka, prawnie wiążące przepisy dotyczące systemów sztucznej inteligencji, które są wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku na rynku unijnym.