2024-12-05
wydarzenia
Komisja z zadowoleniem przyjmuje zalecenie Rady w sprawie bardziej zdecydowanych środków na rzecz środowisk wolnych od dymu tytoniowego
Komisja z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez Radę zmiany zalecenia Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego.
Zmienione zalecenie ma na celu lepszą ochronę ludzi, zwłaszcza dzieci, przed wtórnym paleniem i aerozolami. Ma również na celu denormalizację i zniechęcenie do używania tytoniu i nowych produktów, zwłaszcza wśród osób młodszych, oraz walkę z uzależnieniem od nikotyny.
Spożycie tytoniu i nikotyny jest największym możliwym do uniknięcia zagrożeniem dla zdrowia i najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów w UE. W zmienionym zaleceniu wzywa się państwa członkowskie do rozszerzenia polityki w zakresie środowiska wolnego od dymu tytoniowego na kluczowe obszary zewnętrzne, takie jak publiczne place zabaw, obszary poza placami opieki zdrowotnej i placami edukacyjnymi, budynki publiczne i przystanki transportowe.
Niniejsze zalecenie koncentruje się w szczególności na lepszej ochronie dzieci i młodzieży przed negatywnymi skutkami biernego palenia. Państwa członkowskie poparły również zawarte w zmienionym zaleceniu wezwanie do uwzględnienia nowych produktów (takich jak papierosy elektroniczne i podgrzewane wyroby tytoniowe) w swoich politykach antynikotynowych, które są coraz bardziej atrakcyjne dla bardzo młodych użytkowników.
Zalecenie jest następstwem działań podjętych już przez niektóre państwa członkowskie na szczeblu krajowym i opiera się na nich, takich jak rozszerzenie polityki antynikotynowej na placówki edukacyjne oraz włączenie nowych produktów do istniejących zakazów palenia.
Światowa Organizacja Zdrowia wyraźnie stwierdziła, żenie ma tutaj bezpiecznego poziomu narażenia na bierne palenie i podkreśla, że narażenie na używane aerozole powstających produktów, takich jak papierosy elektroniczne i podgrzewane wyroby tytoniowe, może potencjalnie powodować poważne problemy z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym.
Komisja będzie wspierać państwa członkowskie we wdrażaniu zalecenia, w tym poprzez finansowanie unijne z Programu UE dla zdrowia. Do każdego państwa członkowskiego należy rozważenie i wdrożenie zalecenia zgodnie z jego kontekstem krajowym.
Kontekst
Każdego roku w UE z powodu konsumpcji tytoniu ginie prawie 700 tys. osób. Jest to główna przyczyna raka, a 27% wszystkich nowotworów można przypisać używaniu tytoniu. Szacuje się, że w 2023 r. 24 % Europejczyków było palaczami. Celem europejskiego planu walki z rakiem jest osiągnięcie do 2040 r. pokolenia wolnego od tytoniu, w którym mniej niż 5 % ludności UE używa wyrobów tytoniowych.