2021-11-22
wydarzenia
Komisja zbiera uwagi na temat proponowanego przeglądu unijnych zasad pomocy państwa dotyczących budowy/rozbudowy sieci szerokopasmowych
Komisja Europejska rozpoczęła w ostatni piątek ukierunkowane konsultacje publiczne, w których zachęca wszystkie zainteresowane strony do zgłaszania uwag na temat proponowanego przeglądu wytycznych w sprawie pomocy państwa dotyczących sieci szerokopasmowych („wytyczne dotyczące sieci szerokopasmowych”). Konsultacje będą trwały do 11 lutego 2022 r.
Wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, oświadczyła: Zapraszamy teraz wszystkie zainteresowane strony do wypowiedzenia się na temat proponowanych przez nas ukierunkowanych zmian wytycznych w sprawie sieci szerokopasmowych. Chcemy, aby państwa członkowskie mogły łatwiej wspierać wdrażania sieci szerokopasmowych, w tym sieci gigabitowych i 5G. Chodzi nam jednak również o to, by ograniczyć zakłócenia konkurencji w przypadku, gdy rynek nie przynosi spodziewanych wyników.
Wytyczne dotyczące sieci szerokopasmowych mają ułatwić wdrażanie i upowszechnianie sieci szerokopasmowych na obszarach, gdzie usługi łączności są niewystarczające, takich jak oddalone i słabo zaludnione regiony UE. Wytyczne pozwalają państwom członkowskim na wspieranie – pod pewnymi warunkami – nowoczesnej infrastruktury, umożliwiającej świadczenie użytkownikom końcowym wysokiej jakości usług łączności po przystępnej cenie i zmniejszenie przepaści cyfrowej w przypadkach, gdy operatorzy komercyjni nie są zainteresowani inwestowaniem. Jednocześnie wytyczne mają też na celu ochronę inwestycji prywatnych. Będzie to miało miejsce dzięki zapewnieniu, że interwencje publiczne nie mogą mieć miejsca w przypadku, gdy inwestycji dokonują prywatni operatorzy, oraz wspieraniu uczciwej konkurencji poprzez konkurencyjne procedury wyboru, neutralność technologiczną i wymogi otwartego dostępu.
Komisja przeprowadziła ocenę obecnych wytycznych dotyczących sieci szerokopasmowych. Z oceny wynika, że obecne wytyczne funkcjonują prawidłowo, są zasadniczo adekwatne do zakładanych celów i wniosły istotny wkład w budowę sieci szerokopasmowych. Ocena wykazała jednocześnie konieczność pewnych ukierunkowanych dostosowań obowiązujących przepisów, by odzwierciedlić najnowsze zmiany rynkowe i technologiczne oraz szybko zmieniające się potrzeby w zakresie łączności oraz obecne priorytety UE.
Komisja proponuje w związku z tym pewną liczbę ukierunkowanych zmian. Proponowane zmiany miałyby przede wszystkim polegać na:
wprowadzeniu nowych progów prędkości w odniesieniu do wsparcia publicznego dla stacjonarnych sieci zapewniających połączenie gigabitowe oraz nowych wytycznych dotyczących wsparcia rozbudowy sieci ruchomych. Chodzi przy tym o: (i) odzwierciedlenie rosnących potrzeb użytkowników końcowych w zakresie łączności oraz (ii) doprecyzowanie, na jakich warunkach można udzielać wsparcia, w szczególności jeżeli chodzi o istnienie niedoskonałości rynku, oraz w odniesieniu do wyników, jakie sieci muszą osiągnąć.
wprowadzeniu nowej kategorii ewentualnej pomocy w postaci środków po stronie popytu wspierających upowszechnienie sieci stacjonarnych i ruchomych (bony). Celem tego działania jest zapewnienie pewności prawa poprzez doprecyzowanie warunków zgodności, które Komisja stosuje w odniesieniu do tych środków, w oparciu o najnowszą praktykę;
dalszym doprecyzowaniu niektórych pojęć, które są istotne dla oceny pomocy państwa przeprowadzanej przez Komisję, takich jak m.in. sporządzanie map, konsultacje publiczne, które muszą zostać przeprowadzone przed przyznaniem pomocy, konkurencyjna procedura wyboru, obowiązki w zakresie dostępu hurtowego oraz rozbudowa dotowanych sieci przy pomocy funduszy prywatnych.
Projekt wytycznych dotyczących sieci szerokopasmowych oraz dalsze szczegółowe informacje na temat konsultacji publicznych są dostępne tutaj.
Dalsze kroki
Oprócz rozpoczętych dziś konsultacji proponowany tekst wytycznych dotyczących sieci szerokopasmowych będzie omawiany na spotkaniu przedstawicieli Komisji i państw członkowskich, które odbędzie się pod koniec okresu konsultacji. Dzięki temu uwagi do projektu wniosku Komisji będą mogły zgłosić zarówno państwa członkowskie, jak i inne zainteresowane strony.
Przyjęcie nowych wytycznych dotyczących sieci szerokopasmowych przewidziano na połowę 2022 r.