2024-10-03
wydarzenia
Komisja zwiększa wsparcie na rzecz wdrażania rozporządzenia UE w sprawie wylesiania i proponuje dodatkowe 12 miesięcy na stopniowe wprowadzanie, w odpowiedzi na wezwania partnerów globalnych
Komisja publikuje dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w celu wsparcia globalnych zainteresowanych stron, państw członkowskich i państw trzecich w przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia UE w sprawie wylesiania.
Biorąc pod uwagę informacje zwrotne otrzymane od partnerów międzynarodowych na temat stanu ich przygotowań, Komisja proponuje również dać zainteresowanym stronom dodatkowy czas na przygotowanie się. Jeżeli zostanie ona zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę, sprawi, że prawo będzie miało zastosowanie w dniu 30 grudnia 2025 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw i w dniu 30 czerwca 2026 r. w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw. Ponieważ wszystkie narzędzia wdrażania są technicznie gotowe, dodatkowe 12 miesięcy może służyć jako okres stopniowego wprowadzania w celu zapewnienia właściwego i skutecznego wdrażania.
Przedstawione dziś wytyczne zapewnią przedsiębiorstwom i organom egzekwującym większą jasność w celu ułatwienia stosowania przepisów, uzupełniając stałe wsparcie Komisji dla zainteresowanych stron od czasu przyjęcia ustawy. Jednocześnie Komisja przyznaje, że na trzy miesiące przed planowaną datą wdrożenia kilku partnerów globalnych wielokrotnie wyrażało obawy dotyczące ich stanu gotowości, ostatnio podczas tygodnia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Ponadto stan przygotowań wśród zainteresowanych stron w Europie jest również nierównomierny. Podczas gdy wielu oczekuje gotowości na czas, dzięki intensywnym przygotowaniom, inni wyrazili obawy.
Biorąc pod uwagę nowatorski charakter EUDR, szybki harmonogram i różnorodność zaangażowanych międzynarodowych zainteresowanych stron, Komisja uważa, że dodatkowy 12-miesięczny czas na wprowadzenie systemu jest zrównoważonym rozwiązaniem wspierającym operatorów na całym świecie w zapewnieniu sprawnego wdrożenia od samego początku. W ramach tego kroku Komisja dąży do zapewnienia pewności co do dalszych działań i zapewnienia powodzenia EUDR, co ma zasadnicze znaczenie dla zajęcia się wkładem UE w pilną globalną kwestię wylesiania. Wniosek w sprawie przedłużenia w żaden sposób nie podważa celów ani istoty prawa uzgodnionych przez współprawodawców UE.
Dodatkowe wytyczne dotyczące skutecznego i pragmatycznego wdrażania
Przedstawione dziś wytyczne stanowią wypełnienie zobowiązania Komisji do przedstawienia odniesienia do niedawnych wspólnych wysiłków z udziałem zainteresowanych stron i właściwych organów, aby pomóc w zapewnieniu jednolitej interpretacji prawa.
Kluczowe obszary objęte badaniem obejmują szczegółowe informacje na temat funkcjonalności systemu informacyjnego, aktualizacje dotyczące kar oraz wyjaśnienia dotyczące kluczowych definicji, takich jak „degradacja lasów”, „podmiot” w zakresie prawa oraz „wprowadzanie do obrotu”. Istnieją również dalsze wytyczne dotyczące obowiązków w zakresie identyfikowalności.
Wytyczne podzielono na 11 rozdziałów obejmujących różnorodne kwestie, takie jak wymogi legalności, ramy czasowe stosowania, stosowanie w rolnictwie oraz wyjaśnienia dotyczące zakresu produktu. Wszystko to jest poparte konkretnymi scenariuszami. Ponadto najnowsze FAQ, również opublikowane dzisiaj, zawiera ponad 40 nowych dodatkowych odpowiedzi na pytania zadane przez różnych interesariuszy z całego świata.
Mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa korzystają z łagodniejszego systemu, który jest również szczegółowo opisany na nowej specjalnej stronie internetowej.
Informacje dla ogółu społeczeństwa na stronie internetowej Komisji zostały również zaktualizowane i zreorganizowane w celu ułatwienia zrozumienia przez wszystkich.
Przejrzysta analiza porównawcza poszczególnych krajów i zacieśnienie współpracy z partnerami międzynarodowymi
Komisja publikuje dziś zasady metodyki, którą będzie stosować do analizy porównawczej EUDR, służącej do klasyfikowania państw jako obarczonych niskim, standardowym lub wysokim ryzykiem, mającej na celu ułatwienie podmiotom procesów należytej staranności i umożliwienie właściwym organom skutecznego monitorowania i egzekwowania przestrzegania przepisów.
Zgodnie z zastosowaną metodyką zdecydowana większość krajów na całym świecie zostanie sklasyfikowana jako kraje „niskiego ryzyka”. Da to możliwość skoncentrowania wspólnych wysiłków tam, gdzie wyzwania związane z wylesianiem są bardziej dotkliwe.
Aby zapewnić sprawne wdrożenie na całym świecie, Komisja i Europejska Służba Działań Zewnętrznych przedstawiają strategiczne ramy współpracy międzynarodowej w zakresie rozporządzenia UE w sprawie wylesiania. Określono w nim pięć priorytetowych obszarów działania, takich jak wsparcie dla drobnych producentów rolnych, osiem kluczowych zasad, takich jak podejście skoncentrowane na prawach człowieka, oraz kilka narzędzi wdrażania, w tym dialog i finansowanie. Te kompleksowe ramy będą miały na celu promowanie sprawiedliwego i sprzyjającego włączeniu społecznemu przejścia na łańcuchy dostaw produktów rolnych niepowodujące wylesiania, tak aby nikt nie został pominięty. Chociaż UE zintensyfikuje dialog i będzie jeszcze bardziej wspierać, sukces partnerstwa będzie również zależał od zaangażowania partnerów UE w realizację globalnych celów w zakresie powstrzymania wylesiania.
Ukończenie specjalnego systemu informatycznego
System informacyjny, w którym przedsiębiorstwa będą rejestrować swoje oświadczenia o zachowaniu należytej staranności, jest gotowy do rozpoczęcia przyjmowania rejestracji na początku listopada i do pełnego funkcjonowania w grudniu. Podmioty i podmioty handlowe będą mogły rejestrować się i składać oświadczenia o zachowaniu należytej staranności jeszcze przed wejściem prawa w życie.
Od czasu przeprowadzonych w styczniu pilotażowych testów systemu z udziałem 100 przedsiębiorstw Komisja wprowadziła szereg dodatkowych środków, w tym:
· Utworzenie pojedynczego punktu kontaktowego ds. wsparcia informatycznego dla zainteresowanych stron
· Opracowanie interfejsu umożliwiającego połączenia maszyna-maszyna z systemem, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych; ponad 250 prywatnych zainteresowanych stron rozwija tę funkcję po swojej stronie
· Wsparcie w testowaniu plików geolokalizacyjnych zainteresowanych stron i przekazywanie informacji zwrotnych
· Filmy i szczegółowe wielojęzyczne instrukcje użytkownika dotyczące systemu
· Szkolenia dla zainteresowanych stron: pierwsza sesja odbyła się w Brukseli w dniu 25 września, a szkolenia online odbędą się w drugiej połowie października.
Kolejne kroki
W związku z zapowiedzianymi dziś działaniami Komisja uważa, że spełnione zostaną warunki niezbędne do sprawnego wdrożenia:
· Dzisiejsze dodatkowe wytyczne uzupełnią bogactwo wsparcia dostępnego producentom, organizacjom handlowym i krajom partnerskim w ich przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia, a Komisja podtrzymuje swoje zobowiązanie do kontynuowania dialogu i zaangażowania w razie potrzeby.
· Przedsiębiorstwa i inne zainteresowane strony zachęca się do ukończenia połączeń, testowania i szkolenia w zakresie korzystania z systemu informatycznego.
· Komisja intensyfikuje dialog z najbardziej zainteresowanymi państwami, co przyczyni się do szybkiego sfinalizowania krajowego systemu analizy porównawczej za pomocą proponowanego aktu wykonawczego do dnia 30 czerwca 2025 r.
· Komisja zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o przyjęcie wniosku dotyczącego przedłużonego okresu wdrażania do końca roku.