Konferencja w sprawie przyszłości Europy: Podczas sesji plenarnej omówione zostaną pomysły obywateli
W najbliższy weekend podczas sesji plenarnej omówione zostaną sprawozdania z europejskich paneli obywatelskich, paneli krajowych i wydarzeń, Europejskiego Spotkania Młodzieży i z platformy cyfrowej.
To posiedzenie plenarne konferencji jest istotne w kontekście konferencji z dwóch powodów. Z jednej strony, udział w nim weźmie 80 przedstawicieli europejskich paneli obywatelskich wybranych spośród 800 osób, które zebrały się we wrześniu i październiku w Strasburgu. Z drugiej strony, po raz pierwszy podczas sesji plenarnej omówione zostaną pomysły obywateli pochodzące z różnych forów konferencji w ich obecnym kształcie, podczas gdy równocześnie nadal trwają debaty, wydarzenia i dyskusje online.
Drugie posiedzenie plenarne konferencji
Kiedy: sobota 23 października (w piątek spotkania przygotowawcze, spotkania grup roboczych i grup politycznych)
Gdzie: Parlament Europejski w Strasburgu, udział na miejscu i zdalnie przez internet
W piątek odbędzie się inauguracyjne spotkanie plenarnych grup roboczych, złożonych z przedstawicieli wszystkich uczestników sesji plenarnej konferencji (w tym posłów do Parlamentu Europejskiego, parlamentarzystów krajowych, przedstawicieli rządów, Komisji, partnerów społecznych, społeczeństwa obywatelskiego i obywateli). W sobotę posiedzenie plenarne otworzą współprzewodniczący zarządu konferencji: Guy Verhofstadt (Parlament Europejski), sekretarz stanu Gašper Dovžan w imieniu słoweńskiej prezydencji Rady UE oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Šuica. Główne tematy dyskusji to:
- prezentacja pierwszych wrażeń z europejskich paneli obywatelskich przygotowana przez przedstawicieli każdego panelu i współprzewodniczących,
- sprawozdanie przedstawicieli krajowych paneli i uczestników wydarzeń,
- sprawozdanie z Europejskiego Spotkania Młodzieży, oraz
- prezentacja współprzewodniczących na temat sprawozdań okresowych i sytuacji na wielojęzycznej platformie cyfrowej.
Na stronie internetowej posiedzenia plenarnego można znaleźć więcej informacji na temat jego uczestników, celu i przebiegu prac. Można również pobrać dokumenty na najbliższy weekend.
Pierwsze sesje europejskich paneli obywatelskich
Pierwsze sesje czterech europejskich paneli obywatelskich odbyły się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wrześniu i październiku 2021 r. W każdym panelu wzięło udział ok. 200 obywateli z różnych państw członkowskich (jedna trzecia z nich to osoby poniżej 25. roku życia). Omówiono tematy wchodzące w zakres kompetencji poszczególnych panelów.
Sprawozdania z pierwszych sesji panelów oraz wykazy tematów i podtematów, wybranych przez obywateli do dalszej dyskusji, są dostępne na wielojęzycznej platformie cyfrowej:
Panel 2 Demokracja europejska / wartości i prawa, praworządność i bezpieczeństwo
Panel 3 Zmiana klimatu i środowisko / zdrowie oraz
Panel 4 UE w świecie / migracja.
Europejskie panele obywatelskie są głównym elementem konferencji organizowanej przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską. Jest to bezprecedensowe, ponadnarodowe i wielojęzyczne przedsięwzięcie będące formą urzeczywistnienia demokracji deliberatywnej. Zapewnia ono obywatelom europejskim centralną rolę w kształtowaniu przyszłości UE. W dyskusjach panelowych uwzględnione zostaną pomysły zgłaszane na wielojęzycznej platformie cyfrowej oraz zalecenia wynikające z debat krajowych paneli obywatelskich i wydarzeń organizowanych w państwach członkowskich.
Europejskie Spotkanie Młodzieży
Europejskie Spotkanie Młodzieży (EYE2021) odbyło się w dniach 8-9 października w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Na żywo wzięło w nim udział 5 tys. młodych ludzi, a kolejne 5 tys. przez internet. Omówiono ponad 2 tys. pomysłów dotyczących kształtowania przyszłości Europy. Do udziału zaproszono młodych uczestników europejskich paneli obywatelskich. Najpopularniejsze 20 pomysłów z EYE2021 zostanie przedstawionych przez dwóch młodych uczestników podczas najbliższej sesji plenarnej Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Dowiedz się więcej.
Tematy omawiane przez obywateli na wielojęzycznej platformie cyfrowej
15 października opublikowano drugie sprawozdanie na temat wielojęzycznej platformy cyfrowej. Zawiera ono podsumowanie udziału obywateli w platformie od czasu jej uruchomienia 19 kwietnia 2021 r. do 7 września 2021 r. Platforma jest centralnym forum ponadnarodowej demokratycznej debaty na temat konferencji. Odwiedziło ją do tej pory ponad 3 mln osób, a 30 tys. z nich wzięło aktywnie udział w debacie. Omówiono 8 tys. pomysłów i zarejestrowano prawie 3 tys. wydarzeń. Najpopularniejsze obecnie tematy dyskusji między uczestnikami to demokracja europejska oraz zmiana klimatu i środowisko. Obywatele ze wszystkich krajów UE przedstawili również wiele pomysłów na inne tematy.
Drugie sprawozdanie platformy jest uzupełnieniem pierwszego. Potwierdza ono, że najważniejsze sprawy to nadal zmiana klimatu i środowisko, a jednocześnie pojawiają się nowe pomysły dotyczące różnorodności biologicznej, równouprawnienia płci, poprawy warunków pracy oraz wzmocnienia roli UE na świecie.
Trzecie sprawozdanie okresowe planowane jest na grudzień i będzie wkładem w ostatnie sesje europejskich paneli obywatelskich i kolejne posiedzenia plenarne konferencji. Obejmie ono udział obywateli w platformie do końca października. Sprawozdanie końcowe zostanie przygotowane na początku przyszłego roku.
Na platformie udostępniono również dodatkowe sprawozdanie na temat udziału w platformie w podziale na państwa członkowskie.