Aktualności

2023-03-03

wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Kobiet – aspekty płci w ubóstwie energetycznym

Kobiety i samotne matki mają większe trudności z opłaceniem rachunków za energię niż mężczyźni. Dowiedz się więcej o skutkach niedawnego kryzysu związanego z kosztami życia.


Ubóstwo energetyczne jest poważnym problemem w wielu częściach Europy, ponieważ gospodarstwa domowe borykają się z rosnącymi kosztami energii. Dane agencji UE działającej na rzecz poprawy warunków życia i pracy Eurofound z 2022 r. pokazują, że samotne matki i samotne kobiety częściej mają trudności z opłaceniem rachunków za energię niż samotni mężczyźni. Wynika to często z niższych średnich dochodów i faktu, że kobiety częściej pracują na niskopłatnych, niepewnych stanowiskach lub w niepełnym wymiarze godzin. Luka płacowa między kobietami a mężczyznami w UE nadal wynosiła 13% w 2020 r.; w ciągu ostatniej dekady zmieniła się tylko nieznacznie. Oznacza to, że kobiety zarabiają średnio o 13% mniej na godzinę niż mężczyźni.

Kryzys związany z kosztami utrzymania ma negatywny wpływ na włączenie ekonomiczne i społeczne kobiet, ich zdrowie i prawa podstawowe. Utrudnia również kobietom bez dochodów lub z niskimi dochodami ucieczkę przed nadużyciami i przemocą domową ze strony partnera, od którego zależą finansowo.

Parlament pracuje nad utworzeniem Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby zapewnić każdemu Europejczykowi i Europejsce, zwłaszcza w trudnej sytuacji, dostęp do przystępnej cenowo energii. Fundusz powinien finansować konkretne działania dla rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego i ubóstwa związanego z mobilnością, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

1 marca Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) spotka się z parlamentarzystami z krajów UE z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca i omówi aspekty płci w ubóstwie energetycznym. Spotkaniu będzie przewodniczył Przewodniczący FEMM Robert Biedroń, a wśród gości znalazły się Katharina Habersbrunner z organizacji pozarządowej Women Engage for a Common Future oraz Juliana Whalgren, dyrektor Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Wydarzenie jest okazją do wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk w walce z kryzysem energetycznym i jego społecznymi i ekonomicznymi skutkami dla kobiet.

 

załączniki

Update cookies preferences