2023-08-16
wydarzenia
Międzynarodowy Dzień Młodzieży: UE ogłasza skład Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej na lata 2023–2025
Komisja Europejska ogłosiła nazwiska 25 młodych osób wybranych do Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej Unii Europejskiej na lata 2023–2025.
Zadaniem Rady jest doradzanie komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, Jutcie Urpilainen, oraz Dyrekcji Generalnej ds. Partnerstw Międzynarodowych w sprawach dotyczących uczestnictwa młodzieży i wzmocnienia jej pozycji w działaniach zewnętrznych UE. Jest to druga edycja Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej, której pierwszy skład zakończył kadencję w lipcu.
Członków Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej wybrano w drodze otwartego zaproszenia, na które otrzymano ponad 4 500 zgłoszeń ze 150 krajów. Przez najbliższe dwa lata Rada składać się będzie z 14 kobiet i 11 mężczyzn w wieku 19–29 lat. Dziesięcioro członków pochodzi z Afryki, sześcioro z Azji, jedna członkini z Oceanii, pięcioro z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a troje z Unii Europejskiej. Są to:
- Ahmednoor Bashir Haji z Kenii
- Alicia Ramdal z Trynidadu i Tobago
- Amani Al-mehsen z Finlandii
- Andrea Remes z Meksyku
- Ani Tuisausau z Fidżi
- Anna Gabriela Ferreira Noval z Wenezueli
- Anojitha Sivaskaran ze Sri Lanki
- Damien Baraka z Malawi
- Deborah Mukundwa z Rwandy
- Dexter Arvin Yang z Filipin
- Emmanuel Todd Gweamee z Liberii
- Geth Semani Akhenra Maiga z Wybrzeża Kości Słoniowej
- John Jessy Nabundesi z Ugandy
- Kiwar Maigua z Ekwadoru
- Lorna Akoacha Enow z Kamerunu
- Luis Gustavo Heredia Vasquez z Peru
- Mariama Faty z Senegalu
- Nora Piay Fernandez z Hiszpanii
- Pak-Yen Loke z Malezji
- Pratik Kunwar z Nepalu
- Raphael Denis Harriohay z Tanzanii
- Shakhzoda Mirakova z Uzbekistanu
- Sofia Scarlat z Rumunii
- Stephanie Chiaky Otuteye z Ghany
- Wajid Zahid z Pakistanu.
Za kadencji komisarz Urpilainen UE bardziej skupiła się na proaktywnej współpracy z młodymi ludźmi, której celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych UE, przyjęty w październiku 2022 r., formalizuje tę wizję partnerstwa z młodymi ludźmi jako kluczowymi podmiotami zmian na rzecz bardziej demokratycznych, równych, inkluzywnych i pokojowych społeczeństw. Młodzieżowa Rada Konsultacyjna UE na lata 2021–2023 uczestniczyła we współtworzeniu tego planu działania, a Młodzieżowa Rada Konsultacyjna na lata 2023–2025 będzie uczestniczyć w jego realizacji.