Aktualności

2019-10-09

wydarzenia

Nagroda Sacharowa 2019: finaliści tegorocznej edycji

Brazylijscy obrońcy praw człowieka, kenijscy studenci i ujgurski ekonomista są finalistami tegorocznej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli.


Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.Decyzją wspólnego głosowania posłów z Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. RozwojuParlamentu Europejskiego 8 października, finalistami tegorocznej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli zostali:

  • Marielle Franco, brazylijska działaczka polityczna i obrończyni praw człowieka, zabita w marcu 2018 roku. Ta czarnaoskóra, biseksualna kobieta urodzona w faweli znana była ze stawania w obronie praw człowieka młodych czarnych ludzi, kobiet, mieszkańców faweli i osób LGBTI. Raoni Metuktire, znany też jak Wódz Raoni: symbol walki z wycinką lasów w Amazonii. Jest jednym z wielkich przywódców ludu Kayapo, osiadłego w sercu Amazonii, i poświęcił swoje życie walce o prawa rdzennych mieszkańców i ochronę Amazonii. Claudelice Silva dos Santos, brazylijska ekolog i obrończyni praw człowieka. Jest znana ze swojego sprzeciwu wobec nielegalnych handlarzy drewnem, ranczerów i producentów węgla działających w regionie Praia-Alta Piranheira, odległej osadzie w Amazonii.
  • The Restorers, grupa pięciorga studentów z Kenii - Stacy Owino, Cynthia Otieno, Purity Achieng, Mascrine Atieno i Ivy Akinyi - którzy opracowali i-Cut, aplikację pomagającą dziewczynom radzić sobie z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych. Aplikacja ułatwia młodym kobietom szukanie pomocy, znalezienie centrum ratowniczego lub zgłoszenie procedury władzom.
  • Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrażania prawa o regionalnej autonomii w Chinach. W 2014 r. został skazany na dożywocie pod zarzutem separatyzmu. Mimo to pozostaje głosem umiaru i pojednania.

W 2018 r. nagrodę otrzymał ukraiński reżyser Ołeh Sencow.

 

załączniki

Update cookies preferences