Aktualności

2024-04-22

wydarzenia

Nowe unijne fundusze na innowacyjne pomysły na zmniejszenie długotrwałego bezrobocia i pomoc w znalezieniu pracy

Komisja ogłosiła zaproszenie do składania wniosków o wartości 23 mln euro, aby pomóc państwom członkowskim UE opracować nowe sposoby przeciwdziałania długotrwałemu bezrobociu i wspierać osoby bezrobotne w powrocie na rynek pracy.


Zapowiedziano to w niedawnym planie działania na rzecz rozwiązania problemu niedoboru pracowników i kwalifikacji w UE.

Za pomocą tego zaproszenia do składania wniosków, finansowanego w ramach inicjatywy Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na rzecz innowacji społecznych+, Komisja chce oprzeć się na wcześniejszych obiecujących inicjatywach i wzmocnić rolę organizacji gospodarki społecznej. Organizacje te priorytetowo traktują cele społeczne i środowiskowe i ponownie inwestują większość swoich zysków we własne inicjatywy. Dowiodły też swojej zdolności do wspierania osób dotkniętych izolacją i ubóstwem w wyniku długotrwałego bezrobocia.

Nowe podejścia, które mają pomóc w znalezieniu pracy

Mimo że dane liczbowe dotyczące zatrudnienia w UE są rekordowo wysokie i w czwartym kwartale 2023 r. wynosiły 75,5 proc., walka z bezrobociem długotrwałym, a więc takim, które dotyczy osób pozostających od ponad roku bez pracy, nadal jest problemem w wielu państwach członkowskich. W 2022 r. 4,5 mln osób w wieku powyżej 25 lat w UE zarejestrowało się jako długotrwale bezrobotnych.

Im dłużej dana osoba pozostaje bezrobotna, tym trudniej jest jej znaleźć pracę, a to zwiększa ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego. Tradycyjne środki, takie jak szkolenia bez zindywidualizowanego wsparcia, są często niewystarczające, by kompleksowo rozwiązać ten problem.

W poszukiwaniu rozwiązań, w niedawnym sprawozdaniu sfinansowanym przez UE wykazano potencjał innowacyjnych podejść, takich jak gwarancje zatrudnienia, które mogą pomóc w wejściu na rynek pracy. Takie środki pomagają w znalezieniu lub utworzeniu miejsc pracy, które odpowiadają indywidualnym umiejętnościom, a jednocześnie zaspokajają potrzeby społeczności lokalnych. Programy te mogą przynosić szerokie korzyści: mogą zapewnić społeczności lokalnej dostęp do przydatnych usług po przystępnych cenach i oferować nowe możliwości zatrudnienia dla osób, które od dawna są bez pracy, oraz przyczynić się do zmniejszenia niedoborów pracowników i luk w umiejętnościach.

Dzięki tym inicjatywom osoby długotrwale bezrobotne mogą zacząć budować swoją niezależność finansową, rozwijać się zawodowo i zwiększyć wiarę we własne możliwości. Tym samym rosną ich szanse na zatrudnienie na rynku pracy w przyszłości i wspierana jest ich integracja społeczna i gospodarcza.

Przykłady innowacyjnych podejść

W sprawozdaniu pt. „Gwarancje zatrudnienia i inne innowacyjne podejścia” wskazano przykłady inicjatyw, które pomyślnie wspierały osoby długotrwale bezrobotne. Na przykład:

  • Program pilotażowy „Gwarancja zatrudnienia w Marienthal” w Austrii oferuje wszystkim osobom, które długo pozostają na bezrobociu, pracę, za które otrzymają godziwe wynagrodzenie.
  • We Francji inicjatywa „Obszary o zerowym bezrobociu długotrwałym” wspiera zatrudnianie osób, które od ponad roku są bezrobotne. Umiejętności i aspiracje takich osób są oceniane pod kątem potrzeb społeczności, a następnie tworzone są miejsca pracy, które zaspokoją te potrzeby. Oszczędności na świadczeniach pieniężnych, które w przeciwnym razie byłyby wypłacone osobom bezrobotnym, są w ramach projektu przekierowywane na tworzenie tych miejsc pracy.
  • Podobne podejście przyjęto również w Belgii, gdzie w Walonii zaplanowano stworzenie – przy wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) – 17 obszarów o zerowym bezrobociu długotrwałym.
  • W Niemczech, w Berlinie realizowana jest inicjatywa „Solidarny dochód podstawowy” mająca przeciwdziałać bezrobociu długotrwałemu. W tym celu osobom, które pozostają bez pracy przez okres do pięciu lat oferowanych jest 1000 możliwości zatrudnienia.

Działania UE wspierające państwa członkowskie

Dziś po południu Komisja Europejska weźmie udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Komitet Regionów. Będzie ono poświęcone zbadaniu tego, w jaki sposób instytucje UE mogą współpracować w celu wspierania państw członkowskich w walce z długotrwałym bezrobociem.

W wydarzeniu wezmą udział przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro i komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego, członkowie Komitetu Regionów i inni prelegenci wysokiego szczebla.

Wydarzenie będzie transmitowane w internecie. Dostępne będzie tłumaczenie ustne na język angielski, francuski i hiszpański.

załączniki

Update cookies preferences