2022-03-07
wydarzenia
Nowy sondaż Eurobarometr: pandemia COVID-19 poważnie dotknęła kobiety.
Z badania Eurobarometr wynika, że pandemia wywarła duży wpływ zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe kobiet.
77% kobiet w Unii uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do wzrostu przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet w ich własnym kraju – od 93% w Grecji do 47% na Węgrzech.
Prawie dwie piąte respondentek (38%) twierdzi, że pandemia wpłynęła także na ich dochody, równowagę praca-dom (44%), a także ilość czasu poświęcanego płatnej pracy (21%).
Na zdrowiu psychicznym kobiet odbiły się obostrzenia, które państwa członkowskie wprowadziły w czasie pandemii, takie jak lockdown i godzina policyjna (41% na poziomie Unii) oraz ograniczenia kontaktów społecznych (38%).
Przemoc
Trzy czwarte kobiet (77%) w Unii uważa, że pandemia COVID-19 spowodowała nasilenie się przemocy fizycznej i psychicznej wobec nich. W prawie wszystkich państwach (z wyjątkiem Finlandii i Węgier) uważa tak ponad 50% kobiet, przy czym najwyższy odsetek odnotowano w Grecji (93%) i w Portugalii (90%).
Kobiety wyraźnie wskazują kilka najważniejszych środków walki z przemocą wobec nich: należy ułatwić zgłaszanie przemocy wobec kobiet, w tym na policji (58%); kobiety muszą mieć więcej możliwości otrzymania pomocy, na przykład za pośrednictwem telefonicznych linii interwencyjnych (40%); trzeba podnieść poziom wiedzy o przemocy wobec kobiet wśród funkcjonariuszy policji i pracowników wymiaru sprawiedliwości dzięki szkoleniom (40%); należy też zapewnić kobietom większą niezależność finansową (38%).
Konsekwencje gospodarcze i finansowe
38% respondentek stwierdziło, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich dochody. Tendencja ta zaznacza się najwyraźniej w Grecji (60%), zaś najsłabiej w Danii (19%). Zdaniem 44% respondentek pandemia COVID-19 zakłóciła równowagę między ich życiem zawodowym a rodzinnym. Takiego zdania jest ponad połowa kobiet na Cyprze (68%), w Grecji (59%), na Malcie (58%), w Luksemburgu (56%), we Włoszech (52%), Portugalii (52%) i na Węgrzech (51%).
Ponadto 21% kobiet rozważa stałe zmniejszenie wymiaru czasu pracy płatnej lub już to zrobiło.
Zdrowie psychiczne
Od początku pandemii to głównie kobiety odczuwają tęsknotę za przyjaciółmi i rodziną (44%), niepokój i stres (37%) oraz obawę o przyszłość (33%).
Większość kobiet uważa, że środki, które miały zatrzymać rozprzestrzenianie się pandemii, miały duży wpływ na ich zdrowie psychiczne.
Wpływ ten był różny w zależności od grupy społecznej oraz rodzaju środków, na przykład zamknięcie szkół i placówek opieki nad dziećmi znacząco wpłynęło na zdrowie psychiczne ponad połowy kobiet, które mają dzieci w wieku poniżej 15 lat.
W reakcji na wyniki sondażu przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola powiedziała: "Kobiety najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19. Zostały dotknięte psychicznie i finansowo. To musi się skończyć. Parlament Europejski podejmuje działania, aby to zmienić."
Kobiety w Unii uważają, że Parlament Europejski powinien w pierwszym rzędzie zająć się następującymi kwestiami: handel kobietami i dziećmi oraz wykorzystywanie ich pod względem seksualnym (47%), przemoc psychiczna i fizyczna wobec kobiet (47%), luki w wynagrodzeniach między mężczyznami a kobietami i ich wpływ na rozwój kariery zawodowej kobiet (41%), większe trudności kobiet w godzeniu życia prywatnego i zawodowego (31%) oraz ochrona kobiet i dziewcząt z grup wymagających szczególnej opieki (30%).