Kryzys COVID-19 mocno wypłynął na sytuację artystów i pracowników sektora kultury. Dowiedz się, jak Parlament Europejski chce ich chronić.
Sztuka i kultura zapewniły pocieszenie i ulgę wielu z nas w trakcie ostatniego kryzysu. Jednak sami artyści są w trudnej sytuacji, na którą dodatkowo wpłynęła pandemia.
Sektory kultury i kreatywny ucierpiały bardziej niż turystyka - przychody spadły o ponad 30% w 2020 r. w porównaniu z 2019 rokiem. Sektor muzyczny stracił 75% obrotów, a sztuka performatywna aż 90%.
Europejski status artysty
Aby zapewnić większą stabilność, Parlament wzywa do ustanowienia europejskiego statusu artysty, stworzenia ogólnounijnych ram dotyczących warunków pracy i minimalnych standardów, w tym równego dostępu do ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia chorobowego, systemów emerytalnych i wspólnej unijnej definicji artystów.
Uproszczona mobilność
Posłowie podkreślili, że różnice między krajami UE w zakresie statusu prawnego artystów utrudniają współpracę i projekty transgraniczne. Państwa członkowskie powinny wspierać mobilność poprzez wzajemne uznawanie dyplomów kulturalnych, ograniczanie biurokracji i unikanie podwójnego opodatkowania.
Wezwali do stworzenia konkretnych programów zachęcających młodych twórców do przemieszczania się po i wymiany w całej Europie.
Prawa autorskie: ochrona przed platformami streamingowymi
W czasie kryzysu wielu autorów i wykonawców dostosowało się do nowych formatów cyfrowej dystrybucji. Chociaż umożliwiło im to dotarcie do odbiorców, naraziło ich również na nieuczciwe praktyki ze strony dominujących platform streamingowych. Niektóre klauzule pozbawiają autorów tantiem poprzez wykupienie od nich pełnych praw autorskich za jednorazową opłatą. Posłowie wezwali Komisję Europejską i kraje UE do zapewnienia artystom dostępu do możliwości negocjacji zbiorowych oraz sprawiedliwego podziału dochodów pomiędzy wszystkich twórców i posiadaczy praw.